XIX PODLASKIE ŚWIĘTO CHLEBA - 11 sierpnia 2019 r.

  • 08.08.2019, 11:04 (aktualizacja 08.08.2019, 12:37)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
XIX PODLASKIE ŚWIĘTO CHLEBA  - 11 sierpnia 2019 r. Muzeum Rolnictwa Ciechanowiec
Podlaskie Święto Chleba to największa impreza organizowana w ciechanowieckim muzeum oraz w Województwie Podlaskim. Przyciąga co roku ponad 30 tysięcy turystów, którzy przez cały dzień uczestniczą w pokazach zwyczajów i obrzędów agrarnych, poznają tradycje ludowe związane z rolnictwem i świętowaniem na wsi oraz zapoznają się z tradycyjnym sposobem pieczenia chleba i symboliką z nim związaną.

Forma prezentacji wydarzenia przyciąga nie tylko miłośników folkloru. Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją jest parada zabytkowych ciągników i ciągówek z naszej (największej w Polsce) kolekcji. To wydarzenie o bardzo szerokim programie edukacyjno-rozrywkowym, podane w niebanalny,
ale jednocześnie prosty sposób.

Żniwa, dożynki oraz wieńce dożynkowe i bukiety żniwne od zawsze pełniły znaczącą rolę w życiu religijnym. Jednak w tradycyjnej formie są zjawiskiem zanikającym w krajobrazie wsi polskiej. Podlaskie Święto Chleba aktywizuje społeczność oraz przybliża unikalne zjawiska kulturowe poprzez interaktywne, międzypokoleniowe działania. Wydarzenie zachęca do aktywnego uczestniczenia w działaniu na rzecz ochrony tradycji i kultury ludowej.

Plenerowe wydarzenie w skansenie to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, które zniknęło już bezpowrotnie z życia polskiej wsi. Polacy uchodzą za naród lubiący świętować, przywiązany do tradycji, ceniący dawne obyczaje, dlatego kultywowanie                            i podtrzymywanie pięknych tradycji ludowych, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu.

Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki.

Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilą występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, a na zakończenie w amfiteatrze odbędzie się koncert Gwiazdy Wieczoru. W tym roku wystąpią folk rockowy zespół Mitra z Gdańska oraz doskonale znany szerokiej publiczności zespół GOLEC uORKIESTRA.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI 11 sierpnia:

10.00 - Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu

11.30 - Przejazd zaprzęgów konnych z kościoła do Muzeum Rolnictwa

12.00 - Uroczyste otwarcie XIX Podlaskiego Święta Chleba

12.45 - Parada zabytkowych ciągników i lokomobili

13.40 - STUDIO PIOSENKI FART

14.40 - Warszawskie Combo Taneczne

16.00 - The Cajun Spices

17.00 - Warszawska Kapela z Targówka

 

KONCERTY W AMFITEATRZE:

18.00 - Mitra

20.00 - GOLEC UORKIESTRA

 

CEREMONIA DOŻYNKOWA (SKANSEN B - POLE PRZY WIATRAKU):

14.30 - Wyjazd orszaku żniwnego

14.45 - Pokazy żniwne na polu - wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie przepiórki

15.30 - Pokaz młócenia zboża na polu

16.00 - Przemarsz orszaku dożynkowego z pola do dworu, przekazanie wieńca dożynkowego

 

Ponadto:

Od godz. 10.00 - Pokazy wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym ; występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych; stoiska piekarnicze, stragany twórców ludowych, rękodzieło, jadło regionalne, wesołe miasteczko, atrakcje dla dzieci i dorosłych; zwiedzanie wystaw  i zabytkowych obiektów w skansenie; plenerowa wystawa lokomobil, ciągników i silników zakupionych ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

 

10.00 - 14.00 - Konkurs na wykonanie równianki (skansen A - zagroda szlachecka)

14.00 - Obrzęd święcenia zwierząt

16.00 - rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie równianki ( zagroda szlachecka - skansen A)

 

PATRONAT HONOROWY:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wojewoda Podlaski

Marszałek Województwa Podlaskiego

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Starosta Wysokomazowiecki

Burmistrz Ciechanowca

 

SPONSORZY WYDARZENIA:

PGE Energia Odnawialna S. A.

Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu

Totalizator Sportowy Oddział Białystok

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe