Marszałkowskie czeki dla OSP

 • 09.08.2019, 08:11 (aktualizacja 09.08.2019, 09:47)
 • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Marszałkowskie czeki dla OSP
W północnej i południowej części województwa marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło w towarzystwie m. im. parlamentarzystów i radnych Sejmiku przekazali symboliczne czeki jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej. Niedawno podobne uroczystości odbyły się także w powiatach Ziemi Łomżyńskiej

Na południu

Jak informuje portal Wota Podlasia jednostki OSP z 17 gmin w powiatach bielskim, siemiatyckim i wysokomazowieckim otrzymały 635 tys. zł z ogólnej kwoty 2 milionów (najwyższa w historii) przeznaczonej w tym roku przez samorząd województwa  na dofinansowanie strażaków – ochotników w województwie. Spotkanie odbyło się w Nowych Piekutach z udziałem reprezentujących zarząd województwa wicemarszałka Stanisław Derehajło i Marka Malinowskiego.

- To były jedna z pierwszych decyzji zarządu: podnieść dofinansowanie na ochronę zabytków zabytki oraz na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił wicemarszałek Stanisław Derehajło. - To niezmiernie ważne, aby wspierać taką działalność na terenach wiejskich, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względów społecznych. Dostrzega to nie tylko samorząd województwa, ale również rząd, bo zarówno w samorządzie podlaskim takich kwot wsparcia do tej pory nie było; jak też ze strony rządzących nie było dotąd takiej finansowej pomocy, jaką widzimy obecnie. Liczba samochodów przekazywanych strażom wciąż rośnie, za chwile będą również finanse na działalność kulturalną i edukacyjną prowadzoną przez straż, za co bardzo dziękuje przedstawicielom parlamentu – mówił wicemarszałek  z wdzięcznością zwracając się do obecnej na uroczystości poseł Bernadety  Krynickiej.

- Gratuluję wszystkim, którzy dziś odbiorą te symboliczne czeki i zapewniam, że rząd nadal będzie wpierał ochotnicze straże, bo bardzo często to właśnie Wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia – mówiła parlamentarzysta wspominając osobiste doświadczenie, kiedy to w trakcie olbrzymiej ulewy na lokalną OSP  czekała zaledwie… 1 minutę.

Gratulacje i podziękowania strażakom i obietnice utrzymania tak wysokiego poziomu dotacji przekazali też radni wojewódzcy: Aleksandra Szczudło i Łukasz Siekierko, który zaznaczył: - Do tej pory z budżetu województwa nie mogliście się ubiegać o dofinansowanie pojazdów, my to zmieniliśmy i teraz wiele OSP takie wsparcie otrzymało.

A Marek Malinowski, członek zarządu podzielił się swoim strażackim wspomnieniem: - Wiem, jak ważne są samochody dla strażaków, kiedy byłem członkiem jednej z OSP jeździliśmy Żukiem, po wygranych zawodach strażackich dostaliśmy używanego Lublina, a teraz moja macierzysta OSP jeździ już Renault – i przypomniał, że kwota wsparcia dla strażaków, którą poprzedni zarząd województwa zaplanował w budżecie na rok 2019 to ponad 600 tys. zł – My ją podnieśliśmy do 2 milionów, a w przyszłym roku może będzie jeszcze wyższa.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele OSP zgodnie twierdzili, że szeregi ochotniczych drużyn zasila coraz więcej młodzieży. - Garną się do nas, bo sprzęt coraz lepszy, mundury nowe, remizy wyremontowane. Nie ma czego się wstydzić – mówił nam jeden z przedstawicieli OSP.

W całej Polsce na koniec roku 2018 działało: 16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 4 341 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Poszczególne samorządy otrzymały:

 1. gmina Bielsk Podlaski - 10 000 zł
 2. Boćki - 70 000 zł
 3. gmina Brańsk – 15 000 zł
 4. miasto Brańsk – 10 000 zł
 5. miasto Ciechanowiec - 47 500 zł
 6. Czyżew – 25 000
 7. Grodzisk – 50 000 zł
 8. Milejczyce – 60 000 zł
 9. Nowe Piekuty - 70 000 zł
 10.  Orla - 60 000 zł
 11.  Perlejewo - 30 000 zł
 12.  Rudka - 10 000 zł
 13.  gmina  Siemiatycze - 7 500 zł
 14.  Szepietowo - 10 000 zł
 15.  Wyszki - 70 000 zł
 16.  gmina. Wysokie – Mazowieckie - 70 000 zł
 17.  miasto Wysokie Mazowieckie - 20 000 zł.

Na północy

Zakup specjalistycznych pojazdów, sprzętu, a także umundurowania to planowany efekt dotacji przyznanych podlaskim jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów sokólskiego, suwalskiego, augustowskiego i monieckiego. W spotkaniu  w Starostwie Powiatowym w Sokółce wzięli udział marszałek Artur Kosicki, Wiesława Burnos, członek zarządu oraz radny wojewódzki Paweł Wnukowski.

Jak podaje portal Wrota Podlasia:

• 547 tys. zł. – taka łączna kwota dotacji została przyznana jednostkom OSP z gmin powiatów: sokólskiego, suwalskiego, augustowskiego i monieckiego.
• 25 – tyle gmin otrzymało 7 sierpnia dotacje dla jednostek OSP;

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że to straży OSP najczęściej są jako pierwsi są na miejscu zdarzenia i dbają o nasze bezpieczeństwo. Dotacje dla nich są  niezbędne, by strażacy mieli odpowiednie umundurowanie i sprzęt do ratowania życia ludzkiego.
– Dla nas to wielki zaszczyt, że możemy przekazać te pieniądze – mówił marszałek Artur Kosicki. – Od początku kadencji mówiliśmy o bezpieczeństwie. Dla nas jest ono jednym z priorytetów. Stąd dotacje o łącznej wartości 2 mln zł, a więc takie, jakich w historii Zarządu Województwa Podlaskiego jeszcze nie było. Wierzę, że te pieniądze się przydadzą i, że zostaną bardzo dobrze wykorzystane.
Za wsparcie udzielone strażakom dziękowali także obecni na uroczystości podlascy posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko.
– Zarząd Województwa Podlaskiego i radni wojewódzcy podjęli bardzo dobrą decyzję o zwiększeniu środków finansowych dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. To prawie dwukrotnie więcej niż było w ubiegłym roku – podkreślił poseł Kazimierz Gwiazdowski. – To świetne uzupełnienie środków finansowych przekazywanych z rządu.

W uroczystym przekazaniu czeków uczestniczyli także przedstawiciele samorządu terytorialnego różnego szczebla. Uroczystości uświetniła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli.

 

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe