Opera ze śpiewaczką w roli głównej

  • 09.08.2019, 03:00 (aktualizacja 09.08.2019, 03:06)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Opera ze śpiewaczką w roli głównej chopin.edu.pl
Profesor dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska powinna zostać dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki - zadecydowała w czwartek komisja konkursowa, która przeprowadziła rozmowy z kandydatami na stanowisko jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w województwie podlaskim.

Jak informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik marszałka województwa, Ewa Iżykowska-Lipińska posiada niezwykle bogaty życiorys artystyczny i zawodowy. Jest śpiewaczką (sopran, mezzosopran), aktorką i reżyserką. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Ukończyła też podyplomowe studia zarządzania kulturą w strukturach europejskich w Polskiej Akademii Nauk.

Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem prof. Lidii Małachowicz, prof. Kazimiery Goławskiej, prof. Ewy Wdowickiej. Kontynuowała swoje studia w Accademia Chigiana w Sienie, pod kierunkiem Giorgio Favaretto oraz Ettore Campogagliani. Następnie studiowała w mediolańskiej La Scali pod kierunkiem Giulietta Simionato, Eduardo Muellera, oraz Antonio Tonini. Pracowała również pod kierunkiem Brigitt Nilson.

W 1981 r. zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze "Rita" Donizettiego. Występowała na scenach koncertowych i operowych z wybitnymi polskimi i światowymi artystami, współpracowała m.in. z Krzysztofem Pendereckim. Do jej osiągnięć artystycznych należy też udział w realizacji opery „Manekiny” w Teatrze Wielkim w Warszawie, występ jako Tosca w operze „Tosca” w Korei Południowej. W 2011 roku prof. Ewa  Iżykowska-Lipińska wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska jest również laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki K. Szymanowskiego, Belvedere w Wiedniu, czy Mozart Competition w Alessandrii (Włochy).

Oprócz doświadczenia artystycznego, prof. Iżykowska-Lipińska posiada też doświadczenie w zarządzaniu. W latach 2005 – 2007 była wicedyrektorem Keimung Fryderyk Chopin Academy of Music w Korei Południowej. Od 2019 roku kierownik pracowni musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 roku organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w w Kaliszu.

W 2012 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego, a w latach 2012 – 2016 była prorektorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. W PAN prowadzi zajęcia z retoryki i osobowości medialnej.

Za całokształt swojej pracy prof. Iżykowska-Lipińska została nagrodzona przez Związek Artystów Scen Polskich najwyższą nagrodą – Arion. W roku 2017 została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.

Kandydaturę prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej musi zatwierdzić Zarząd Województwa Podlaskiego - dodaje Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe