Wojsko w Łomży doczeka się generała? [VIDEO i FOTO] 

  • 16.08.2019, 14:00 (aktualizacja 17.08.2019, 17:20)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wojsko w Łomży doczeka się generała? [VIDEO i FOTO]
Na kilka dni i kilka ważnych wydarzeń podzielone były obchody Święta Wojska w Łomży. Były wzniosłe słowa, chwile zadumy i hołdu, nagród i wyróżnień, szczypta nostalgii i wiele nadziei, a także rozrywki dla najmłodszych.

Święto Wojska zostało ustanowione 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa w jednaj z najważniejszych bitem decydujących o historii Polski i Europy. Jednym z wydarzeń decydujących o przebiegu Bitwy Warszawskiej było wcześniejsze kilkudniowe powstrzymanie marszu armii bolszewickiej na przedpolach Łomży. Dokonali tego żołnierze (głównie 33 pułku piechoty, ale też innych jednostek) oraz cywilni mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Do tych wydarzeń nawiązywała większość oficjalnych wystąpień podczas uroczystości Święta Wojska.

Bitwa Warszawska nieodłącznie kojarzy się z geniuszem wojennym marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego w Łomży uroczystości tradycyjnie rozpoczyna złożenie kwiatów przy tablicy ku czci Marszałka umieszczonej na Domku Pastora (bywał tam wielokrotnie). Swoje stałe miejsce w programie ma także spotkanie prezydenta miasta ze środowiskiem wojskowych, aktualnych i byłych. Tym razem Mariusz Chrzanowski otrzymał komandorię odznaczenia za zasługi na rzecz kombatantów.

Specjalnym i szczególnie uroczystym akcentem był w tym roku symboliczny pogrzeb na zabytkowym cmentarzu w Łomży sześciu bezimiennych żołnierzy - ochotników z 1920 roku, których szczątki zostały odnalezione przy przebudowie drogi Łomża - Nowogród. Udział wzięli w tym wydarzeniu m. in. minister edukacji Dariusz Piontkowski, Adam Siwek z IPN i kompania honorowa 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Zwyczajowym elementem obchodów jest także uroczysta zbiórka przedstawicieli wszystkich wojskowych "przyczółków" w Łomży przy Pomniku Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na terenie przy alei Legionów należącym od czasów gubernialnej przeszłości miasta, czyli od drugiej połowy XIX wieku, do wojska. Zebrali się tam reprezentanci kadry Warsztatów Technicznych Łomża, 13 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Grupy Zabezpieczenia Łomża 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Białymstoku, Węzła Teleinformatycznego Łomża. Honory gospodarza pełnił kierownik Warsztatów major Marek Niedźwiecki.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
krajan 5
krajan 5 19.08.2019, 17:13
Co ma tytuł artykułu do treści - bez sensu

Pozostałe