Jedynki PSL

  • 19.08.2019, 06:49 (aktualizacja 19.08.2019, 06:52)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Jedynki PSL
Polskie Stronnictwo Ludowe nie zdecydowało się na wejście do szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych przez wyborami parlamentarnym. Ludowcy zapowiadali start samodzielny, ale ostatecznie sformowali nieco większy komitet wyborczy PSL - Koalicja Polska z udziałem m. in. posłów Unii Europejskich Demokratów oraz środowisk samorządowych i organizacji pozarządowych. najszerszym jednak echem odbiło się porozumienie programowe i wyborcze z Kukiz'15.

- Nie jesteśmy antyPiS-em, ani antyopozycją. Jesteśmy za silną, demokratyczną i sprawiedliwą Polską - cytują media słowa, które Władysława Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, przekazał w Płocku podczas krajowej konwencji wyborczej.

Głównym punktem tego wydarzenia była prezentacja "jedynek" we wszystkich okręgach wyborczych. Władysław Kosiniak-Kamysz będzie pierwszy na liście  w Tarnowie, Paweł Kukiz - w Opolu. A w województwie podlaskim - zgodnie zresztą z zapowiedziami - otworzy listę Stefan Krajewski, lider PSL w regionie.  

Wśród "jedynek" są osoby znane już szerzej z działalności parlamentarnej czy innych aktywności publicznych, ale też dopiero aspirujące do większej popularności. I tak Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu otworzy listę w Rzeszowie; Marek Sawicki , były minister rolnictwa - w Siedlcach; Władysław Teofil Bartoszewski - w Warszawie; Jacek Protasiewicz - we Wrocławiu; Urszula Pasławska, która poznaliśmy bliżej w województwie podlaskim, gdy ubiegała się o mandat do Parlamentu Europejskiego - w Olsztynie czy Marek Biernacki, ongiś symbol konserwatywnego nurtu w PO - w Gdyni.  

Pozostałe osoby na miejscach z numerem "1" to: Mieczysław Kasprzak w Krośnie; Agnieszka Ścigaj - w Krakowie; Urszula Nowogórska - w Nowym Sączu, Piotr Zgorzelski - w Płocku; Mirosław Maliszewski - w Radomiu ;Robert Mordak - w okręgu  Warszawa II; Stanisław Żuk - w Legnicy; Paweł Gancarz - w Wałbrzychu; Dariusz Kurzawa - w Bydgoszczy; Radosław Lubczyk -  w Koszalinie; Jarosław Rzepa - w Szczecinie; Andrzej Grzyb - w Kaliszu; Tomasz Frąckowiak - w Koninie;  Krzysztof Paszyk - w Pile; Wojciech Jankowiak  - w Poznaniu. Aleksandra Jelonek - w Katowicach; Barbara Chrobak - w Sosnowcu;  Czesław Siekierski - w Kielcach;  Zbigniew Ziejewski - w Elblągu; Andrzej Kobylarz - w Gdańsku;  Mirosław Szemła - w Bielsku-Białej; Henryk Kiepura - w  Częstochowie; .Paweł Szramka - w Toruniu; Jan Łopata -  w Lublinie;  Jarosław Sachajko - w Chełmie;  Jolanta Fedak - w Zielonej Górze; Elżbieta Bińczycka - w Łodzi; Dariusz Klimczak - w Piotrkowie Trybunalskim; Paweł Bejda - w Sieradzu; Józef Brynkus - w Chrzanowie.

***

W województwie podlaskim ludowcy nie odkryli jeszcze wszystkich kart, czyli pełnej listy kandydatów do Sejmu oraz kandydatów do Senatu. Wcześniej pojawiały się informacje, że o mandat w izbie wyższej parlamentu powalczy w okręgu "południowo - wschodnim" województwa Jerzy Leszczyński, były marszałek województwa, a obecnie radny Sejmiku. Potwierdzenia oficjalnego na razie nie ma.

W ostatnich dniach  na "senacką giełdę" weszło dodatkowo nazwisko Mieczysława Bagińskiego. Były wojewoda łomżyński, przez wiele kadencji radny wojewódzki  miałby rywalizować o miejsce w Senacie m. in. z Kornelem Morawieckim, czyli w okręgu z Łomżą i Suwałkami. Są też nieoficjalnie informacje, że mógłby liczyć jeżeli nie na wsparcie szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych wobec PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej  i lewicy, to przynajmniej na brak rywali z tych ugrupowań.           

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe