Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 18:51

Jedynki PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe nie zdecydowało się na wejście do szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych przez wyborami parlamentarnym. Ludowcy zapowiadali start samodzielny, ale ostatecznie sformowali nieco większy komitet wyborczy PSL - Koalicja Polska z udziałem m. in. posłów Unii Europejskich Demokratów oraz środowisk samorządowych i organizacji pozarządowych. najszerszym jednak echem odbiło się porozumienie programowe i wyborcze z Kukiz'15.
Jedynki PSL

- Nie jesteśmy antyPiS-em, ani antyopozycją. Jesteśmy za silną, demokratyczną i sprawiedliwą Polską - cytują media słowa, które Władysława Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, przekazał w Płocku podczas krajowej konwencji wyborczej.

Głównym punktem tego wydarzenia była prezentacja "jedynek" we wszystkich okręgach wyborczych. Władysław Kosiniak-Kamysz będzie pierwszy na liście  w Tarnowie, Paweł Kukiz - w Opolu. A w województwie podlaskim - zgodnie zresztą z zapowiedziami - otworzy listę Stefan Krajewski, lider PSL w regionie.  

Wśród "jedynek" są osoby znane już szerzej z działalności parlamentarnej czy innych aktywności publicznych, ale też dopiero aspirujące do większej popularności. I tak Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu otworzy listę w Rzeszowie; Marek Sawicki , były minister rolnictwa - w Siedlcach; Władysław Teofil Bartoszewski - w Warszawie; Jacek Protasiewicz - we Wrocławiu; Urszula Pasławska, która poznaliśmy bliżej w województwie podlaskim, gdy ubiegała się o mandat do Parlamentu Europejskiego - w Olsztynie czy Marek Biernacki, ongiś symbol konserwatywnego nurtu w PO - w Gdyni.  

Pozostałe osoby na miejscach z numerem "1" to: Mieczysław Kasprzak w Krośnie; Agnieszka Ścigaj - w Krakowie; Urszula Nowogórska - w Nowym Sączu, Piotr Zgorzelski - w Płocku; Mirosław Maliszewski - w Radomiu ;Robert Mordak - w okręgu  Warszawa II; Stanisław Żuk - w Legnicy; Paweł Gancarz - w Wałbrzychu; Dariusz Kurzawa - w Bydgoszczy; Radosław Lubczyk -  w Koszalinie; Jarosław Rzepa - w Szczecinie; Andrzej Grzyb - w Kaliszu; Tomasz Frąckowiak - w Koninie;  Krzysztof Paszyk - w Pile; Wojciech Jankowiak  - w Poznaniu. Aleksandra Jelonek - w Katowicach; Barbara Chrobak - w Sosnowcu;  Czesław Siekierski - w Kielcach;  Zbigniew Ziejewski - w Elblągu; Andrzej Kobylarz - w Gdańsku;  Mirosław Szemła - w Bielsku-Białej; Henryk Kiepura - w  Częstochowie; .Paweł Szramka - w Toruniu; Jan Łopata -  w Lublinie;  Jarosław Sachajko - w Chełmie;  Jolanta Fedak - w Zielonej Górze; Elżbieta Bińczycka - w Łodzi; Dariusz Klimczak - w Piotrkowie Trybunalskim; Paweł Bejda - w Sieradzu; Józef Brynkus - w Chrzanowie.

***

W województwie podlaskim ludowcy nie odkryli jeszcze wszystkich kart, czyli pełnej listy kandydatów do Sejmu oraz kandydatów do Senatu. Wcześniej pojawiały się informacje, że o mandat w izbie wyższej parlamentu powalczy w okręgu "południowo - wschodnim" województwa Jerzy Leszczyński, były marszałek województwa, a obecnie radny Sejmiku. Potwierdzenia oficjalnego na razie nie ma.

W ostatnich dniach  na "senacką giełdę" weszło dodatkowo nazwisko Mieczysława Bagińskiego. Były wojewoda łomżyński, przez wiele kadencji radny wojewódzki  miałby rywalizować o miejsce w Senacie m. in. z Kornelem Morawieckim, czyli w okręgu z Łomżą i Suwałkami. Są też nieoficjalnie informacje, że mógłby liczyć jeżeli nie na wsparcie szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych wobec PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej  i lewicy, to przynajmniej na brak rywali z tych ugrupowań.           

 


Podziel się
Oceń

Komentarze