Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Niedziela Świętego Rocha w Nowogrodzie [FOTO]

Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, to prawdziwa gratka dla miłośników folkloru, tradycji oraz pysznego regionalnego jadła. Po raz kolejny Nowogród odwiedziło tysiące turystów i to nie tylko z najbliższej okolicy, ale i wielu zakątków Polski jak chociażby Malbork, czy Poznań.
Niedziela Świętego Rocha w Nowogrodzie [FOTO]

- Jestem tutaj kolejny raz i wszystko wskazuje na to, że jeszcze we wrześniu odwiedzę skansen i Nowogród. Jestem ciekaw inscenizacji bitwy o Nowogród, która zrobiła na nas ogromne wrażenie w ubiegłym roku. Wydaje się niemożliwe odpocząć w zgiełku i w tak wysokiej temperaturze. Nam jednak się udaje - przyznaje Pan Adam, który po raz drugi przyjechał do Nowogrodu z całą rodziną z Poznania.

Zespół Pieśni i Tańca Polski Łan, który od lat, na najwyższym poziomie artystycznym, prezentuje polską kulturę i sztukę ludową zabawiał publiczność śpiewem i tańcem. Niedziela św. Rocha nie mogłaby odbyć się bez "naszej" Kapeli Kurpiowskiej z Gminy Łomża i pieśni regionu kurpiowskiego oraz biesiadnych przyśpiewek.

W przerwach pomiędzy słuchaniem muzyki i śpiewu można było obejrzeć pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Twórcy oferowali m.in. gliniane naczynia, wyroby ze słomy, drewna i wikliny, a także rzeźby, obrazy, grafiki, wycinanki, kwiaty z bibuły czy biżuterię. Nie zabrakło tradycyjnych regionalnych przysmaków: wiejskiego chleba, serów, fafernuchów i kozicowego psiwa.

Na najmłodszych, jak co roku czekały atrakcje w postaci gier i zabaw oraz kowal, który tradycyjną metodą pokazywał jak wykuwać podkowy. Dzieci miały również okazję rozgrzać palenisko i same uderzać młotem w kowadło, kształtując tym samym dekoracyjne podkowy. A wszystko to w otoczeniu kurpiowskiego skansenu i błękitu malowniczej Narwi. 



Podziel się
Oceń

Komentarze