Żaden chory w podlaskim nie dostaje już papierowego zwolnienia

  • 21.08.2019, 10:55 (aktualizacja 21.08.2019, 10:57)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Żaden chory w podlaskim nie dostaje już papierowego zwolnienia
Nie ma już w województwie podlaskim zwolnień lekarskich w formie papierowej. Nie minął jeszcze rok od wprowadzenia takich rozwiązań, a region osiągnął wskaźnik 100 proc. elektronicznych zwolnień - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak dodaje. to znakomite osiągnięcie, chociaż w innych województwach  papierowe druki stanowią również ułamki procent. Od początku grudnia ubiegłego roku do końca lipca tego roku podlascy lekarze wystawili prawie 340 tys. e-ZLA.

Nie obyło się bez wątpliwości w pierwszym okresie obowiązywania nowych przepisów. Pierwszy miesiąc to 107 dokumentów papierowych, ale kolejne to już pojedyncze sztuki. Poziom, który Oddział w Białymstoku osiągnął w lipcu bardzo nas cieszy. Oznacza to, że żaden pacjent w naszym województwie nie opuszcza gabinetu lekarskiego czy też szpitala z papierowym druczkiem - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Na prawie 340 tys. zwolnień stwierdzających czasową niezdolność do pracy, w okresie 8 miesięcy obowiązywania ustawy w województwie podlaskim wydano jedynie 199 nieprawidłowych dokumentów. Żaden pacjent z tego powodu jednak nie stracił prawa do wypłaty świadczenia za okres choroby. Pracownicy ZUS odbywali indywidualne spotkania z lekarzami, przeprowadziliśmy wiele szkoleń z obsługi procesu wystawiania e-ZLA. Wspólna praca przyniosła oczekiwane efekty.

- Korzyści jakie dają elektroniczne zwolnień lekarskich są widoczne dla wszystkich. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu nie musi martwic się jak dostarczyć druk do pracodawcy. Ten z kolei chwilę po wprowadzeniu podpisu przez lekarza wie o chorobie swojego pracownika. Może szybko zorganizować zastępstwo lub przełożyć jego zadania na inny termin. Lekarz również nie dopytuje chorego o wiele informacji, które dokument musi zawierać, gdyż podpowiada je system. – dodaje Katarzyna Krupicka

Czerwiec i lipiec to miesiące, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował najmniejszy wpływ zwolnień lekarskich w 2019 r. W styczniu w województwie podlaskim liczba wystawionych zwolnień zbliżyła się do 62 tys., w lutym to 57 tys. z kolei czerwiec to 39 tys. dokumentów, a lipiec 40 tys.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe