Łatwiej do Hajnówki i Białowieży

  • 23.08.2019, 05:43 (aktualizacja 23.08.2019, 05:47)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Łatwiej do Hajnówki i Białowieży Wrota Podlasia
Uroczyście otwarta została zmodernizowana część drogi wojewódzkiej nr 685 Zabłudów - Nowosady po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia prac. Przecięcia wstęgi dokonał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego w towarzystwie m. in. posłów Kazimierza Gwiazdowskiego i profesora Henryka Wnorowskiego oraz radnej Sejmiku Wandy Mieczkowskiej.

- To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, bo na tej trasie funkcjonuje dużo firm, ale również ze względów społecznych, bo służy mieszkańcom i turystom na ważnym szlaku od Białegostoku przez Zabłudów- i Hajnówkę do Białowieży i regionu Puszczy Białowieskiej – powiedział marszałek Artur Kosicki. - Pragnę podziękować także naszym poprzednikom w Sejmiku i zarządzie województwa że zdecydowali się realizować tą drogę –dodał.

Jak informuje portal Wrota Podlasia, marszałek zapowiedział, że samorząd województwa będzie realizował w tej kadencji wiele inwestycji drogowych. Przy okazji tworzenia budżetu samorządu województwa na rok 2020 zapadną decyzje, które drogi wojewódzkie będą najistotniejsze dla rozwoju regionu. Zarząd Województwa Podlaskiego we współpracy z regionalnym oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzi analizę, by stworzyć jedną siatkę połączeń krajowych i wojewódzkich, która najlepiej będzie służyć mieszkańcom regionu. Za opracowanie będzie odpowiedzialny prof. Henryk Wnorowski, poseł na Sejm RP, a jednocześnie członek rady inwestycyjnej przy marszałku.

Przy wsparciu posłów

Prof. Henryk Wnorowski podkreślił, że siatka powiązań drogowych powinna być jak najlepsza, by jak najefektywniej służyła rozwojowi gospodarczemu regionu. - Prawdziwe zadowolenie posła jest wtedy, gdy przy podziale pieniędzy, jak największa część trafia do jego okręgu. Dołożymy starań, by w kolejnej kadencji takich dotacji było dużo więcej – dodał.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski przypomniał, że inwestycja była możliwa dzięki pieniądzom ze specjalnego programu dla Polski Wschodniej. - Będziemy aby był również ujęty w nowej perspektywie Unii Europejskiej na lata 2021-27 – zapowiedział.

***

Zmodernizowany odcinek 8,4 km znajduje się na wyjeździe z Zabłudowa i prowadzi do granicy powiatu białostockiego w miejscowości Żywkowo. W ramach inwestycji, która trwała 21 miesięcy, poszerzono drogę do szerokości 7 m, zbudowano m.in. most na rzece Rudnia oraz 10 zatok autobusowych, a na prawie całej długości chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowano także sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną i deszczową, sieci elektryczne, gazociągi, zbudowani zbiorniki na wody opadowe itd. Wartość wykonanych robót to 48,8 mln zł. Inwestycja została dofinansowywana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Województwa Podlaskiego w ramach "Programu Operacyjna Polska Wschodnia na lata 2014 – 2020".

Na odcinku kolejnych 21 km na trasie Żywkowo-Nowosady trwają dalsze prace, które powinny zakończyć się do sierpnia 2021 roku.

 

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe