Nowa inicjatywa dla osób z niepełnosprawnościami

  • 23.08.2019, 05:51 (aktualizacja 23.08.2019, 05:55)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nowa inicjatywa dla osób z niepełnosprawnościami
Starania o utworzenie centrum opiekuńczo - mieszkalnego podjęły władze Łomży. W rozmowach w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wspierała poseł Bernadeta Krynicka.

"Jeszcze w tym miesiącu Miasto Łomża zamierza złożyć do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o dofinansowanie budowy centrum opiekuńczo-mieszkalnego" - zapowiada Urząd Miejski. 

Jak informuje strona niepelnosprawni.gov.pl, celem utworzenia "Centrów opiekuńczo-mieszkalnych" jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia im możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego."Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować Centra opiekuńczo-mieszkalne.
Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego w Centrach" - głosi komunikat.  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" nadzoruje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Chcemy je tworzyć dla osób, które ze względu na autyzm, sprzężone niepełnosprawności, czy też inne zaburzenia, wymagają specjalistycznej opieki. Wspólny pobyt uczestników powinien w sposób pozytywny wpływać na procesy uspołeczniania i nawiązywania relacji interpersonalnych – cytuje lomza.pl słowa dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jacka Welter2.

Programem zostaną objęte osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które skorzystają z możliwości pobytu dziennego, jak i zamieszkiwania całodobowego z zapewnieniem wyżywienia. Do tego mogą być realizowane również inne formy wsparcia, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne. To wszystko ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnością opieki oraz pomocy adekwatnej do ich potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia. Nad bezpieczeństwem uczestników ma czuwać wykwalifikowana kadra. Maksymalna w placówce może przebywać 20 osób.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia samego Centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażeniu. Dofinansowanie można otrzymać również na zakup budynku lub zmianę przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny. W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum.

Jak podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski, nowa jednostka stanowiłaby uzupełnienie systemu działających już w mieście jednostek opieki nad osobami niepełnosprawnymi w różnym wieku, który składa się m. in. z Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej, Centrum Integracji Społecznej oraz wspomagających organizacji pozarządowych.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe