Sacrum i muzyka

  • 25.08.2019, 15:26 (aktualizacja 25.08.2019, 15:31)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Sacrum i muzyka
Słońce dwa razy musiało tego dnia pokazać się w Łomży. Bo kiedy już było za horyzontem, w ciepły sierpniowy wieczór, wzeszło po raz drugi przywołane dźwiękami "O sole mio". Znana w cały świecie neapolitańska pieśń o słońcu z końca XIX wieku wypełniła przestrzeń łomżyńskiej Katedry za sprawą maestrii tenora Krzysztofa Zimnego oraz muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.

"O sole mio" było jednym z ostatnich akcentów inauguracyjnego koncertu jubileuszowej XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Rozpoczął się jednak "na słowiańską nutę" od tańca Antonina Dvoraka. Koncert poprowadziła z niezrównanym urokiem zaprzyjaźniona z łomżyńskimi filharmonikami od lat Anna Jeremus-Lewandowska (sopran), która także zaprezentowała się  w kilku utworach solo, w duecie i kwartecie z pozostałymi wokalistami Iwoną Wall (mezzosopran), Piotrem Kowalczykiem (baryton) i wspomnianym już Krzysztofem Zimnym (tenor).

Program przygotowany przez dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego zawierał m. in. dwie wersje muzycznej modlitwy "Ave Maria" z musicalu "Notre Dame de Paris" oraz autorstwa Gaetano Donizettiego, utwory Gergesa Bizeta i Stanisława Moniuszki (trwa jego rok związany z 200-leciem urodzin narodowego kompozytora) czy kołysankę "Summertime" George Gershwina.

Grupa Medialna Narew z ogromną radością przyjęła zaszczyt patronowania jubileuszowemu festiwalowi Sacrum et Musica, a Telewizja Narew na żywo transmitowała inauguracyjny koncert z Katedry łomżyńskiej.            

- Od początku istnienia festiwalu Sacrum et Musica rozbrzmiewa tu muzyka piękna i różnorodna: pogodna i poważna, sakralna i świecka. Jak zwykle usłyszycie Państwo znakomitych instrumentalistów i wokalistów, wspaniałe zespoły kameralne i solistów najwyższej klasy. Jak zwykle będą też orkiestry, ale tym razem wystąpi ich aż pięć! Festiwal rozpoczęła i zakończy nasza Filharmonia Kameralna, a pojawią się jeszcze dwie kameralne orkiestry: z Wilna oraz Brześcia. Obydwie wystąpią w Łomży po raz pierwszy podobnie, jak Sinfonia Juventus, orkiestra bardzo młoda, ale jakże renomowana! W wykonaniu tego symfonicznego zespołu usłyszymy słynną dziewiątą symfonię Antonina Dworzaka, jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych, nigdy bodaj w Łomży nie wykonaną. Na zakończenie festiwalu zabrzmią litanie ostrobramskie Stanisława Moniuszki, a naszymi gośćmi będą znakomici śpiewacy oraz słynny chór filharmonii w Kownie, z którym jeszcze we wrześniu wystąpimy w dwóch koncertach na Litwie. Program naszego jubileuszowego festiwalu zapowiada się więc bardzo interesująco i mamy nadzieję, że jak zwykle będzie Państwo z nami - zaprasza Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Zaraz po inauguracji artyści tworzący festiwal wyruszyli na koncerty m. in. do Pisza i Giżycka.

O dalszych szczegółach programu Sacrum et Musica będziemy informować na bieżąco już teraz, wraz z maestro Janem Miłoszem Zarzyckim, zapraszamy na 1 września do Katedry łomżyńskiej o godz. 13:00 oraz do Ostrołęckiego Centrum Kultury o godz. 18:00 na koncert Capella z udziałem Capelli Bydgostiensis pod  dyrekcją Jona Fyllinga z Norwegii i Waldemara Kośmiei (skrzypce). W programie utwory m. in. Mozarta i Vivaldiego.

Kolejne wydarzenia już 8 września.

A zatem – do zobaczenia na festiwalowych koncertach!

Wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalu.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe