Wdzięczni Polskiej Wsi. Nie zostawimy rolników w potrzebie [FOTO]  

  • 26.08.2019, 13:20 (aktualizacja 26.08.2019, 13:28)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Wdzięczni Polskiej Wsi. Nie zostawimy rolników w potrzebie [FOTO]
Polskie państwo jest po to, żeby wspierać w trudnych momentach. Nie zostawimy rolników w potrzebie – zapewniał szef rządu podczas II Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi, które odbyło się w Kolnie. Za pracę i trud rolników dziękowali m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz wojewoda Bohdan Paszkowski.

Pierwsza edycja zainicjowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego święta odbyła się w ubiegłym roku w Wąwolnicy w województwie lubelskim. W tym roku na miejsce organizacji dożynkowego wydarzenia wybrano podlaskie. Jak podkreślał Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu, polska tradycja, przechowywana przez rolników jest zaczynem przekazywanym przyszłym pokoleniom.

- Dlatego tak pielęgnujemy polską kulturę. Bo to tradycja polskiej wsi, jest tą która nas zbudowała. Jednocześnie chcemy wspaniałej przyszłości dla polskiej wsi. Chcemy, by była ona nowoczesna. I taka będzie w najbliższych latach i dekadach – mówił szef rządu.

Święto Dziękczynienia za plony to czas, w którym trud miesza się z radością. Mateusz Morawiecki dziękując rolnikom za ich wkład i całoroczną pracę odniósł się do problemów, z którymi niejednokrotnie borykają się mieszkańcy polskiej wsi. W Kolnie premier zapowiedział również dopłaty dla producentów rolnych poszkodowanych przez suszę.

- W czasach, które są trudne, o czym wiedzą mieszkańcy Ziemi Kolneńskiej, Podlasia, Mazowsza i innych części Polski, zmagający się ze skutkami suszy czy afrykańskim pomorem świń, polskie państwo musi być jak tarcza. Musi pomagać w biedzie. Dlatego zdecydowaliśmy o pomocy rolnikom dotkniętym suszą. Mowa o 1000 złotych dopłaty do hektara, w przypadku gdy straty przekraczają 70 procent. Będzie to ponad miliard, może dwa miliardy, zobaczymy, jakie będą oszacowane straty – zapowiedział premier RP Mateusz Morawiecki – W naszym planie gospodarczym, w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju rolnictwo znajduje naczelne miejsce – dodał.

To jest piękna ziemia i za tę ziemię podziękujmy Bogu”

II Święto Plonów „Wdzięczni Polskiej Wsi” rozpoczęło się mszą św. dziękczynną pod przewodnictwem księdza biskupa łomżyńskiegoJanusza Stepnowskiego, który w homilii podkreślał, że dożynki są przede wszystkim czasem dziękczynienia za trud i pracę rolników i czasem dziękczynienia Bogu za uzyskane plony.

- O tej części północno-wschodniego Mazowsza, należącego do województwa podlaskiego możemy powiedzieć, że jest to piękna ziemia. I za nią dziękujemy Bogu, a także wszystkim, którzy pozostali jej wierni. Dzięki nim my możemy żyć na tych ziemiach - mówił ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski. - Dziękując Bogu, za to czym nas obdarzył musimy także prosić o błogosławieństwo na całe przyszłe życie – kontynuował.

Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie wieńców i złożenie darów ołtarza. Następnie dożynkowy korowód przeszedł od ołtarza polowego na plac, gdzie rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Odśpiewano hymn narodowy, a zebranych przywitał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Dzisiaj chcemy podziękować rolnikom oraz ich rodzinom za to, że tak ogromnym nakładem pracy dbają o to, by ten chleb gościł na naszych stołach. To ogromne wyróżnienie, że II Ogólnopolskie Święto Polskiej Wsi zagościło tu na Ziemi Kolneńskiej, na Ziemi Łomżyńskiej, w województwie podlaskim – mówił Bohdan Paszkowski. - W roku ubiegłym obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku jest datą symboliczną, gdyż na terenie naszego województwa, zwłaszcza w tej części północnej, czyli na Suwalszczyźnie odzyskanie wolności przeżywamy właśnie teraz. Warto jednak zwrócić uwagę, że w uzyskaniu i utrzymaniu tej suwerenności ogromny wkład mieli mieszkańcy polskiej wsi. I to właśnie wolna, niepodległa i zasobna ojczyzna może zapewnić nam najlepsze warunki rozwoju – dodawał.

Starostowie dożynek, zgodnie z tradycją wręczyli bochen chleba gospodarzowi kolneńskiego święta - Mateuszowi Morawieckiemu.

- Obiecuję go dzielić mądrze i sprawiedliwie, żeby go nigdy nie zabrakło – powiedział premier przyjmując ten najważniejszy symbol dożynek.


Na zakończenie części oficjalnej Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi” premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa wręczyli Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości najbardziej zasłużonym rolnikom i stowarzyszeniom rolniczym. W Kolnie wręczono 37 medali osobom indywidualnym. Trzy medale otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe