Zambrów smakowity i ekologiczny [VIDEO i FOTO]

  • 27.08.2019, 08:27 (aktualizacja 27.08.2019, 09:41)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Zambrów smakowity i ekologiczny [VIDEO i FOTO]
Największa w Polsce brytfanna przyjechała aż z Kłodzka. Do środka wlane zostały setki litrów wody. A do tego 45 kilogramów mięsa wieprzowego wysokiej jakości, ziemniaki, cebula, seler, przyprawy. Łącznie ponad 100 kilogramów „suchego wkładu”. Jałowiec do smaku. To musiało być dopieszczenie kubków smakowych najwyższej jakości, bo był to pierwszy raz...

- Zmieniliśmy w tym roku koncepcję. Zwykle na pożegnanie lata organizowaliśmy koncerty zabawy. Tym razem podjęliśmy wyzwanie, aby mieszkańców zaprosić na wspólną biesiadę. Ugotujemy gulasz i poczęstujemy nim tysiąc osób. Nikt nie odejdzie stąd główny, bo także Koła Gospodyń Wiejskich rywalizują o Złotą Warząchew starosty powiatu zambrowskiego – mówi burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.    

Wyzwanie okazało się niebagatelne: Zambrowski Kociołek po raz pierwszy, pierwsza tak wielka impreza integrująca samorządy miasta i powiatu, pierwsza okazja, aby nakarmić około tysiąca osób, a przy tym nie naśmiecić. Burmistrz z dumą napełniał nietypowego wyglądu miseczki zambrowskim gulaszem.    

Bo to także wyzwanie: żadnego plastiku, który trafiłby na wysypiska śmieci i rozkładał się tysiącami lat. Zambrowianie i goście miasta zajadali gulasz z miseczek wykonanych z prasowanych otrąb pszennych. Wyprodukowała je firma Biotrem, której nowoczesny zakład produkcyjny znajduje się w Zambrowie. Jednorazowe naczynia z otrąb Biotrem już podbijają śwat.

Twórcy wyrobu trafili w dziesiątkę: cały świat odwraca się od wyrobów plastikowych, a miseczki z otrąb rozkładają się same po 30 dniach,  naweyt użyźniają glebę. A jeśli nie zdążą, to tylko dlatego, że staną się pokarmem dla żywych stworzeń. Miseczki nadają się do każdej kuchni, nawet zupa czy soczysta potrawa (jak gulasz) wytrzymają w niej pół godziny. Można też na nich piec w temperaturze do 200 stopni. 

Zambrowski gulasz, świeże powietrze, słońce. W tle muzyka. Zambrowski Kociołek zdecydowanie przypadł do gustu. Nawet tym, którzy przyszli na impreze po obiedzie.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe