Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

PODR Szepietowo. Złota królowa będzie świętować

„Rejon ten może poszczycić się najpiękniejszą kukurydzą w kraju. To zasługa pracowitości i wielu lat doświadczenia w jej uprawie podlaskich rolników, szczególnie hodowców bydła” – tak rok temu eksperci z rolniczego portalu topagrar.pl opisywali swoje wrażenia z Podlaskiego Dnia Kukurydzy w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
PODR Szepietowo. Złota królowa będzie świętować

Już za kilka dni po raz osiemnasty kukurydza wystąpi w głównej roli na polach doświadczalnych w Szepietowie. 8 września Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy zaprasza ba kolejny Podlaski Dzień Kukurydzy.

- Mamy w Polsce 1,3 mln. ha kukurydzy. Jest to razem z pszenżytem a zaraz po pszenicy najpopularniejsza uprawa w Polsce. Taka skala produkcji świadczy o wielu zaletach tego gatunku - mówił rok temu prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, prof. Tadeusz Michalski. – W naszym województwie  kukurydza zajmuje w wielu gospodarstwach 50% areału a często i nawet więcej – dodawał poseł Jacek Bogucki.

Tym razem specjaliści PODR Szepietowo przygotowali na polach doświadczalnych kolekcje 130 odmian kukurydzy. Plantatorzy będą mieli okazję ocenić przydatność każdej odmiany tej rośliny do warunków panujących w ich gospodarstwach. Doradztwem w uprawie i doborze odpowiedniej odmiany będą służyć przedstawiciele Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz pracownicy firm nasiennych

Dodatkowo szeroką ofertę produktów zaprezentują firmy z branży rolniczej m.in. producenci maszyn oraz środków do produkcji rolnej.

W tym roku na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy i zagospodarowania resztek pożniwnych. Pokazy zorganizuje firma Euralis w współpracy z firmą Roltoma.

Tradycją Podlaskiego Dnia Kukurydzy stało się, że podczas trwania imprezy jest rozstrzygany konkurs „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” przeprowadzonego przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w współpracy z KRUS oddział w Białymstoku. Laureaci zostaną nagrodzeni i uhonorowani pamiątkowymi pucharami.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował szereg wykładów związanych z tematyką uprawy, oraz przygotowania paszy z kukurydzy. Zostanie wygłoszony wykład: Kukurydza najważniejszą paszą w żywieniu bydła. Natomiast przedstawiciele firm nasiennych EURALIS i Syngenta powiedzą o: OPTImaize – kukurydza na kiszonkę od siewu do zbioru, i nowościach odmianowych kukurydzy kiszonkowej.

Dużą atrakcją będzie również degustacja potraw z kukurydzy w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Podlaskiego Dnia Kukurydzy.

Podlaski Dzień Kukurydzy,  8 września 2019 r. PODR w Szepietowie

Program

10.00 – Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy

– Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

– Tadeusz Michalski – Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu

10.20 – Lustracja Kolekcji Odmian Kukurydzy – 130 odmian  – Firmy Nasienne – 22

10.20 – Wykład: Kukurydza najważniejszą paszą w żywieniu bydła  – prof. S. Taube – DMK

11.00 – Wykład: OPTImaize – kukurydza na kiszonkę od siewu do zbioru – Michał Karwat – EURALIS

11.40 – Wykład: Nowości odmianowe kukurydzy kiszonkowej – Janusz Malanowski – Syngenta

12.00 – Rozstrzygnięcie konkursu dla producentów mleka – „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” – KRUS Białystok

12.20 – Promocja i degustacja potraw z kukurydzy w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Złote ziarno kukurydzy w zdrowej polskiej diecie” – finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

12.30 – Konsultacje w zakresie produkcji kukurydzy – namiot wykładowy

13.00 – Pokazy:

– Cięcia kukurydzy na kiszonkę Hodowla EURALIS + ROLTOMA

– Zagospodarowanie resztek pożniwnych EURALIS + ROLTOMA

 


Podziel się
Oceń

Komentarze