Via Baltica. Wojewoda daje zielone światło

  • 30.08.2019, 14:13 (aktualizacja 30.08.2019, 14:20)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Via Baltica. Wojewoda daje zielone światło PUW Białystok
Gorący czas na budowie ekspresowej S61. Kilka dni temu rozpoczęła się – symbolicznie i faktycznie – realizacja pierwszego z „łomżyńskich” odcinków Via Baltica między węzłami „Śniadowo” a „Łomża Południe”, a już wykonawca może wkraczać na kolejny fragment, po drugiej stronie Łomży. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w piątek pozwolenie na budowę 18-kilometrowego odcinka Stawiski - Szczuczyn – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

- To, co było zapowiadane, że trasa Via Baltica będzie powstawać w szybkim tempie, staje się faktem – zaznaczył na piątkowym briefingu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednocześnie dodał, że we wrześniu będzie wydawał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) na kolejny odcinek Via Baltica.

Na ekspresowej trasie Stawiski-Szczuczyn powstanie m. in. węzeł drogowy Grabowo, miejsca obsługi podróżnych, zjazdy, połączenia z drogami lokalnymi. Wykonawca i projektant inwestycji – firma Budimex – 2 września rozpocznie budowę drogi. Wartość umowy w systemie projektuj i buduj wynosi 342 mln zł.

Decyzja wojewody oznacza, że po okresie przygotowywania dokumentacji, niemal równocześnie wystartowała budowa dwóch odcinków Via Baltica z sześciu zaplanowanych między Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem. Kolejny ZRID – prawdopodobnie dla trasy Stawiski – węzeł Kolno koło Kisielnicy - wojewoda zapowiada w najbliższym czasie.

A dalej też sporo się dzieje  Trwa budowa drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna. Gotowa jest obwodnica Suwałk. Trwają jeszcze ponowne przetargi na wyłonienie wykonawców odcinków: Suwałki – granica z Litwą oraz Podborze-Śniadowo. W przygotowaniu jest dokumentacja na podzielony na trzy części fragment od obwodnicy Szczuczyna przez Ełk do obwodnicy Augustowa (te procedury prowadzi GDDKiA w Olsztynie).

***  

Przedmiotem przedsięwzięcia, na które ZRID wydał wojewoda, jest wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S-61, obejmującego:

- budowę dodatkowej jezdni (lewej) na obwodnicy Stawisk na parametrach jezdni ekspresowej na odcinku od km 180+090 do km 181+691 o nawierzchni z betonu cementowego i łącznej długości L= 1,601 km – z wyłączeniem węzła „Stawiski”,

- przebudowę istniejącej jezdni (docelowo prawej) na obwodnicy Stawisk do przekroju jezdni ekspresowej na odcinku od km 180+410 do km 181+331 o nawierzchni z betonu asfaltowego i łącznej długości L= 0,921 km wraz z dowiązaniem do istniejącego pasa awaryjnego na obwodnicy Stawisk,

- przebudowę istniejącej jezdni (docelowo prawej) na obwodnicy Stawisk do przekroju jezdni ekspresowej na odcinku od km 181+331 do km 181+691 o nawierzchni z betonu asfaltowego i łącznej długości L= 0,360 km wraz z likwidacją skrzyżowania SK2,

- budowę drogi ekspresowej o przekroju 2×2 na odcinku o nawierzchni z betonu cementowego i łącznej długości L=16,401 km.

Powyższy odcinek stanowi fragment drogi krajowej S-61 Ostrów Mazowiecka – Łomża – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki – Budzisko (granica państwa) – podsumowuje GDDKiA w Białymstoku.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe