Czerwone dożynki [VIDEO]

  • 01.09.2019, 09:40 (aktualizacja 01.09.2019, 11:26)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Czerwone dożynki [VIDEO]
Cała uwaga, nie tylko rolniczych środowisk kraju, skierowana była w tych dniach na Kolno i powiat kolneński. W uroczystościach Wdzięczni Polskiej Wsi w Kolnie wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Swego rodzaju preludium tego wydarzenia było święto dziękczynienia za plony w Czerwonem w gminie Kolno.

- Myślę, że mamy powody do wdzięczności Bogu. Z rozmów z rolnikami wynika, że uprawy zbożowe nie ucierpiały tak bardzo w wyniku suszy, a plony okazały się dobre. Trochę gorzej jest z kukurydzą i roślinami strączkowymi – mówi Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno.

Wicemarszałek Marek Olbryś podkreśla, że dożynkowe święta służą nie tylko dostrzeganiu i honorowaniu osiągnięć rolniczych, ale także tego co się dzieje nawsi szerzej.

To rozbudowa infrastuktury techniczne, ale także mnóstwo działań społecznych, integracyjnych. A im lepiej to się sprawdza, tym bardziej te lokalne społeczności rosną w siłę i wspólnie dźwigają coraz większe sukcesy – podkreśła wicemarszałek.

Główna rola w dożynkowych obrzędach przypada zespołowi Czerwieniacy.

- Mamy swoje stałe punkty, np. oprawę  mszy świętej, śpiew przy dzieleniu chleba, część koncertową, a tym razem dokładamy także pokaz młócenia cepami. Muszę bowiem powiedzieć, że nasz zespół stopniowo się odmładza i mężnieje. Mamy więcej panów i przez to nasz śpiew jest bardziej gromki – uśmiecha się Maria Bućko.      

Jak mówią organizatorzy dożynek w Czerwonem, zawsze starają się, aby wypadło godnie. Jak w wielkich ośrodkach. Tyle, że te wielkie nie zawsze potrafią tak się zanurzyć w tradycji jak bose stopy babć obecnych rolników w trawie w drodze na żniwowanie.       

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe