Dożynki w gminie Szumowo [FOTO]

  • 01.09.2019, 11:16 (aktualizacja 03.09.2019, 14:03)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Dożynki w gminie Szumowo [FOTO]
"Szumowo, Szumowo.../ Piękna okolica/ Żeby nie stodoły/Byłaby stolica" . No, może jeszcze nie stolica kraju, województwa czy powiatu. Autorka jednego z konkursowych wierszy na temat gminy nie zdradziła o jaka stolicę chodzi. Ale "dożynkową stolicą regionu" Szumowo jest już. Właśnie przez te stodoły.

- Dożynki w Szumowie  to przepiękna i niezwykła uroczystość. Mają charakter gminny, ale skala i bogactwo propozycji nadaje im zawsze znacznie większy wymiar. Cieszę się, że wsparliśmy jako województwo organizację święta w Szumowie. Mam pewność, że ta gmina będzie się rozwijała, bo ma tak wielu wspaniałych, prężnych ludzi, którzy chcą dla niej i naszego regonu pracować.  Za to bardzo serdecznie dziękuję - powiedział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Żadnych wątpliwości, co do oceny rangi i rozmachu dożynek w Szumowie nie miało również liczne grono gości, jacy wzięli udział w uroczystościach gminnego święta dziękczynienia za plony. Gratulacje, podziękowania, komplementy i życzenia płynęły  pod adresem "Słodkiego Jarosława" (to też sformułowanie z jednego z wierszy), czyli wójta Jarosława Cukiermana, jego współpracowników, a przede wszystkim wspaniałych rolników z Szumowa, Srebrnej, Wyszomierza, Srebrnego Borku, Paproci Wielkiej, Głębocza, Ostrożnego, Żabikowa Rządowego i Żabikowa Prywatnego, Kalinowa, Łętownicy, miejscowości Zaręby-Jartuzy i pozostałych w gminie. Przekazywali je m. in. licznie przybyli parlamentarzyści: Bernadeta Krynicka, Lech Antoni Kołakowski, Krzysztof Truskolaski, Jacek Żalek, wojewoda Bohdan Paszkowski, radni wojewódzcy Justyna Żalek (choć przede wszystkim zajmowała się kilkumiesięcznym Ignacym) i Stefan Krajewski. Władze województwa reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.     

Główne świąteczne role przypadły tym razem miejscowościom Radwany-Zaorze i Mroczki-Stylongi. W tej pierwszej mieszkają Anna i Marek Gumowscy, dożynkowi starostowie, którzy przygotowali bochen chleba z tegorocznej mąki. Obie wsie zdobyły też pierwszą nagrodę w konkursie na najpiękniej przygotowane dożynkowe stoisko. A rywalizacja w gronie aż 11 podmiotów była naprawdę niezwykle zacięta: wszyscy twórcy zachwycili pomysłami, inwencją, smakami.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta, którą celebrował ksiądz proboszcz Sławomir Grodecki. Homilię wypełnił m. in. cytatami z utworów literackich odwołujących się do symboliki chleba.

- Bez Was, rolnicy, puste byłyby stoły w naszych domach - mówił kapłan.

Pozostała część dożynek odbyła się na terenach w centrum Szumowa, gdzie pomieściła się m. in. scena, liczne stoiska wsi, instytucji i firm , plac dla rozegrania meczu strongmanów Polska - Ukraina  (wygrali, zgodnie z życzeniem wicemarszałka Marka Olbrysia, Polacy) a nawet wesołe miasteczko z pełnowymiarowymi karuzelami i innymi atrakcjami. Na scenie zaprezentowane  były oficjalne wystąpienia gości, zainicjowane zostało jednoczące dzielenie się chlebem, odbyło się wręczanie nagród w licznych konkursach, popłynęła muzyka zespołów z Sadownego i Ostrowi Mazowieckiej, a na taneczny finał dożynek przeboje w wykonaniu Janusza Laskowskiego.

- Gdyby wszystkie dziedziny naszej gospodarki tak rozwijały się w Unii Europejskiej jak rolnictwo, to Polska byłaby już lokomotywą dla całej Europy - powiedział wójt Jarosław Cukierman.       

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe