Osiem utworów na ósme Narodowe Czytanie

  • 04.09.2019, 08:27
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Osiem utworów na ósme Narodowe Czytanie
Już w sobotę 7 września o godz. 12.30 na deptaku przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13 rozpocznie się 8. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą będą fragmenty "Nowel polskich". W programie nie zabraknie również innych atrakcji – występów muzycznych, warsztatów plastycznych, konkursów z nagrodami, czy kiermaszu książek.

Na deptaku przy ul. Długiej usłyszymy osiem utworów z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP. Będą to: "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa, "Dym" – Maria Konopnicka, "Katarynka" – Bolesław Prus, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, "Orka" – Władysław Stanisław Reymont, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski, "Sachem" – Henryk Sienkiewicz, "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą czytaną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.


 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe