Łomża walczy o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski"

  • 05.09.2019, 09:50 (aktualizacja 05.09.2019, 09:52)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Łomża walczy o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski"
Z początkiem września wystartowała ogólnopolska rywalizacja o "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". Bierze w niej udział 21 polskich miast, w tym Łomża. Kto okaże się zwycięzcą? To zależy od mieszkańców, którzy przez miesiąc będą "kręcić" kilometry dla swoich miast. Inicjatorem i organizatorem akcji jest Bydgoszcz.

Do zabawy może przystąpić każdy, kto jeździ na rowerze i posiada telefon komórkowy. Wystarczy pobrać aplikację mobilną Rowerowa Stolica Polski i wybrać miasto, dla którego uczestnik chce zdobywać pokonywane na rowerze kilometry. Jest ona dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play (Android) oraz Apple Store (iOS). Co ważne, rywalizacja nie ma granic – oznacza to, że zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie. Można także uczestniczyć w rywalizacji grupy utworzonej w ramach miasta, np. pomiędzy szkołami, firmami lub stowarzyszeniami. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl.

Miasto, które wygra otrzyma przechodni "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". W przypadku wygranej trzy razy z rzędu zostanie on na stałe w posiadaniu zwycięskiego samorządu. Nagrody otrzymają również najaktywniejsi uczestnicy rywalizacji. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy w skali kraju "nakręcą" najwięcej kilometrów, otrzymają rowery miejskie. Ponadto nagrody rzeczowe dla najlepszych cyklistów przygotował każdy z samorządów biorących udział w akcji. Dodatkowo przedszkole, szkoła podstawowa, średnia bądź uczelnia wyższa, która zwycięży w rywalizacji grupowej otrzyma sprzęt sportowy o wartości 3000 zł.

Do udziału w akcji zachęca prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który uważa inicjatywę miasta Bydgoszcz za znakomitą promocją aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia. Włodarz przypomina również, że już drugi rok funkcjonuje w naszym mieście system komunikacji rowerowej.

ŁoKeR-y cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, co pokazuje, że ubiegłoroczna decyzja o ich uruchomieniu była słuszna – mówi i dodaje, że Ratusz już stara się o dofinansowanie unijne na rozbudowę komunikacji rowerowej nie tylko o rowery tradycyjne, ale także elektryczne.

Rowerową rywalizację dla polskich miast Bydgoszcz stworzyła na wzór włoskiej Bolonii, która w 2017 r. zorganizowała podobne zawody na skalę europejską. Do ogólnopolskiej akcji przystąpiło 21 miast z całego kraju. Każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. "mapę ciepła", która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych lub też małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe