Wieści Marszałkowskie. Infrastruktura i gospodarka

  • 05.09.2019, 10:47 (aktualizacja 05.09.2019, 10:50)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wieści Marszałkowskie. Infrastruktura i gospodarka
Kilka przedsięwzięć gospodarczych istotnych dla rozwoju i wizerunku regionu postanowił wesprzeć samorząd województwa.

Terminal kolejowy

Przebudowanie torowiska, przygotowanie powierzchni do składowania kontenerów przeładunkowych, a także zakup i instalacja urządzeń niezbędnych do obsługi terminalu. Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego firma Barter otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jak informuje portal Wrota Podlasia, inwestycja jest skierowana do podmiotów korzystających z usług przeładunku kontenerów intermodalnych w terminalu. Cena za ich użytkowanie będzie odpowiadać cenie rynkowej. Projekt będzie miał pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego w wyniku przeniesienia części transportowych ładunków z dróg na kolej.

W ramach inwestycji w Sokółce przebudowane zostanie torowisko i będzie zagospodarowana przestrzeń do składowania kontenerów oczekujących na przeładunek. Ponadto firma Barter kupi instalację urządzeń niezbędnych do obsługi terminalu, takich jak suwnice bramowe, czy pojazdy do przeładowywania kontenerów oraz system zarządzania i monitorowania ruchu.

Wartość całej inwestycji to 81 mln zł, natomiast dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 40 mln zł.

Rozstrzygnięty został tym samym konkurs z RPOWP, działania 4.2 Infrastruktura kolejowa. W odpowiedzi na ogłoszony nabór wpłynął jeden pozytywnie oceniony wniosek o dofinansowanie projektu, przygotowany właśnie przez firmę Barter. W ramach konkursu wsparcie mogły uzyskać projekty dotyczące budowy i przebudowy terminali przeładunkowych nienależących do sieci TEN-T, które stworzą warunki do ułatwienia przejścia z drogowego transportu towarowego na inne rodzaje transportu, zwłaszcza kolejowy.

Przełamywanie niepełnosprawności

Nowy dział sprzedaży, produkcja własnych opakowań do makaronu i zatrudnienie kolejnych niepełnosprawnych do Zakładu Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” w Białymstoku - to efekt umowy na kwotę 2,2 mln zł dofinansowania z RPO, którą podpisał w siedzibie przedsiębiorstwa Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Wartość projektu to 2,5 mln zł , kwota dotacji z RPO 2014-2020 wynosi 2,2 mln zł. Celem jest wzrost aktywności społeczno-zawodowej 32 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym z Białegostoku i powiatu białostockiego. To kontynuacja projektu pt. „Aktywizacja od A do ZAZ” w ramach, którego w grudniu 2018 r. powstał ZAZ „WYTWÓRNIA” zajmujący się produkcją mącznych półproduktów gastronomicznych typu makaron świeży czy ravioli.

Sygnatariuszem umowy był także Piotr Bendiuk, prezes Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych „Alpi”, które stworzyło i prowadzi ZAZ ”Wytwórnię” przy ul. Octowej w Białymstoku. O oficjalnym otwarciu tej makaronowej manufaktury pisaliśmy już:

 - Bardzo się cieszę, że pieniądze z naszego RPO trafiły do sprawdzonego partnera i to z naszego regionu. Będą one pracować nie tylko na rzecz rozwoju tego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim na rzecz osób niepełnosprawnych – mówił marszałek Artur Kosicki na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie „Wytwórni”. – W ciągu ostatnich lat dzięki funduszom z RPO 2014-2020 wsparciem objęliśmy ok. 5 tysięcy osób niepełnosprawnych z naszego regionu.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe