Narodowe Czytanie 2019. Łomża i słowa [FOTO]

  • 08.09.2019, 07:09 (aktualizacja 08.09.2019, 19:29)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Narodowe Czytanie 2019. Łomża i słowa [FOTO]
Na początku było Słowo. Tego dnia, w setkach miejsc w Polsce, Słowo było też wszędzie. Nazwiska największe z największych, czyli Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Brunon Schulz, Władysław Stanisław Reymont, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz. Ci wielcy polskiej literatury i języka swój kunszt pokazywali także czasem w mniejszych formach literackich.

Do nich sięgnęli tym razem organizatorzy społecznej akcji  Narodowe Czytanie zapoczątkowane w 2012 roku ogólnopolską lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Tym razem prezydent Andrzej Duda wraz z żoną  Agata wskazał 8 nowel tuzów polskiej literatury. W Warszawie oboje czytali nieśmiertelne wersy m. in. w towarzystwie słynnych aktorów.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Łomża, jak podkreśliła Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, bierze udział w Narodowym Czytaniu od początku, będąc w gronie około 60 miast, które mogą się tym poszczycić. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w tradycyjnej scenerii deptaka przy ul. Długiej, przed kamienicą mieszczącą m. in. MBP. Na ławkach zasiedli lektorzy i słuchacze, a "pierwszy głos" należał do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, któremu przypadła "Katarynka" Bolesława Prusa. W akcję włączyli się także m. in. posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, starosta Lech Szabłowski i jego zastępczyni Maria Dziekońska, przyjaciel naszej redakcji Emilian Kudyba, młodzież SP 1, I LO i "Wety".

Tego dnia "książka" w różnych wcieleniach była bohaterką Łomży jeszcze powszechniej. W kilku punktach miasta pojawiły się bowiem akcesoria akcji "Zaczytane ławeczki". Na Starym Rynku w bogatej oprawie gier i zabaw dla najmłodszych oraz Jarmarku Rozmaitości. Choć nie tylko dzieci doceniły inicjatywę. Ławeczkę na Starówce wypróbował np. radny województwa Jacek Piorunek.                        

W Łomży stanęło łącznie 10 "Zaczytanych Ławeczek". Ich lokalizację wskazali mieszkańcy. Można je znaleźć w Parka Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma (jedna ławka bliżej Parku Wodnego, druga bliżej Zawadzkiej),  na terenach sportowo -rekreacyjnych na os. Konstytucji 3-go Maja (jedna pomiędzy placem zabaw i kulą, a druga przy fontannie). na Bulwarach nad Narwią, Skate Parku na os. Perspektywa, przy placu zabaw obok ul. Browarnej/Podleśnej, w Parku Ludowym przy Al. Legionów, Parku im. Jakuba Wagi przy ul. Wojska Polskiego.

Osoby odwiedzające ławki będą miały możliwość pobrania bezpłatnych utworów literackich za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących każdą ławkę. Dodatkowo czytelnicy mogą przekazać książki podopiecznym Fundacji Zaczytani.org, przynosząc używane oraz nowe dzieła literackie we wskazane miejsce. Trafią one do szpitali, gdzie będą mogły z nich korzystać hospitalizowane dzieci oraz dorośli.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe