Łomżyński jeleń na sztandarze 18 Dywizji Zmechanizowanej

 • 11.09.2019, 06:20 (aktualizacja 11.09.2019, 06:25)
 • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Łomżyński jeleń na sztandarze 18 Dywizji Zmechanizowanej  MON
Sztandar wojskowy to symbol wierności, honoru i męstwa. To wielka chwila, dlatego, że rok po podjęciu przeze mnie decyzji o powołaniu 18. Dywizji, mamy dziś uroczystość nadania jej sztandaru. To jest wydarzenie, które zostanie zapamiętane w Siedlcach, ale także w całej Polsce na bardzo długi czas - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Na pewno będzie pamiętane w Łomży

Uroczystość

Jak relacjonują  służby prasowe MON, minister kilka dni temu wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Minister przekazał sztandar z m. in. herbem Łomży dowódcy jednostki, generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu.

- Od dziś żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej są połączeni tym chwalebnym znakiem. Sztandar wojskowy jest symbolem wierności,  honoru i męstwa. Sztandar wyróżnia żołnierzy. Jestem przekonany, że żołnierze 18. Dywizji, zasługują na miano tych obrońców Ojczyzny, którzy tak jak w 1920 roku żołnierze 18. Dywizji Piechoty, Żelaznej Dywizji wyróżniali się męstwem broniąc naszej Ojczyzny - mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

Sztandar, który otrzymała 18 Dywizja Zmechanizowana ufundowała społeczność Siedlec, gdzie stacjonuje dowództwo jednostki oraz społeczność Łomży, gdzie mieściło się dowództwo 18 Dywizji Piechoty. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali minister Mariusz Błaszczak, a także Elżbieta Buk, córka gen. broni Tadeusza Buka, patrona dywizji i byłego dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. To właśnie oni wręczyli sztandar gen. dyw. Jarosławowi Gromadzińskiemu, dowódcy 18 Dywizji. – Wyszyte na sztandarze słowa Bóg, honor, ojczyzna oddają sprawy dla żołnierza najważniejsze – zaznaczył generał.

Przypominając sylwetkę generała Tadeusza Buka i jego służbę w Wojsku Polskim szef MON powiedział: - To jest to patron, który pokazuje, że w dzisiejszych czasach Wojsko Polskie może poszczycić się odważnymi dowódcami. Kiedy po raz pierwszy złożyłem wizytę w Białym Domu w styczniu ubiegłego roku, miałem sposobność rozmawiać z generałem McMasterem, który w Iraku służył ramię w ramię z generałem Bukiem. Pamiętał go i było to niewątpliwie dobre rozpoczęcie naszej rozmowy.

- Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że 18. Dywizja Zmechanizowana powstała. Bardzo dziękuję tym, którzy na co dzień pracują właśnie na rzecz tego dzieła - mówił minister.

Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów. Minister spotkał się również z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej, którzy brali udział w pikniku wojskowym.

Nowa dywizja

Jak czytamy na stronie MON, minister Mariusz Błaszczak w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego.  Jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny (którego formowanie rozpoczyna się we wrześniu tego roku), artylerii, przeciwlotniczy i  batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Poszukiwani żołnierze

Według zapowiedzi władz wojskowych, 17 września zaplanowane jest w Łomży uroczyste przedstawienie rozkazu dotyczącego formowania pułku logistycznego, który wejdzie w skład "Żelaznej Dywizji".

– Na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży będzie utworzony 18 Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Chcemy zwiększać zdolności jednostki, ale zależy nam również na tym, aby nie stracić tych dotychczasowych – mówił kilka miesięcy temu portalowi polska-zbrojna.pl  gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby pułk mógł funkcjonować, musimy też przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dlatego w Łomży powstaną między innymi nowe magazyny, garaże oraz – co bardzo ważne – nowa hala remontowa. Jednak najważniejsi są dla nas ludzie. Zadbamy o to, aby w związku z restrukturyzacją warsztatów nie stracić ani jednego pracownika, bo to są świetni fachowcy, którzy doskonale znają się na tym, co robią – dodaje. Dowódca podkreśla, że docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, ale ich liczba kilkukrotnie się zwiększy. Obecnie warsztaty zatrudniają 130 osób – głównie pracowników cywilnych, natomiast kadra nowo powstającej jednostki ma liczyć 650 osób.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łomży zaprasza kandydatów do służby w nowym pułku na kwalifikacje "żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej": 24 września od godziny 9:00 w jednostce przy alei Legionów 133.  

Zainteresowani kandydaci w dniu kwalifikacji powinni posiadać przy sobie:

 • dowód osobisty;
 • aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia sprawdzianu sprawności fizycznej;
 • strój sportowy;
 • książeczkę wojskową z wpisem o złożeniu przysięgi wojskowej;
 • świadectwo ukończenia szkoły;
 • dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje kandydata (prawo jazdy, certyfikaty ukończenia kursów itp.);
 • świadectwa pracy;
 • świadectwo lub zaświadczenie ukończenia służby przygotowawczej (dotyczy wyłącznie osób, które ukończyły ten rodzaj służby);
 • świadectwo służby i ostatnią opinię służbową (dotyczy wyłącznie byłych żołnierzy zawodowych);

Zakres kwalifikacji obejmować będzie:

 • wypełnienie karty statystycznej kandydata;
 • sprawdzian sprawności fizycznej;
 • rozmowę z psychologiem;
 • rozmowę kwalifikacyjną.

 

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe