Przed wyborami. KO o praworządności i samorządach

  • 11.09.2019, 06:31 (aktualizacja 11.09.2019, 06:35)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Przed wyborami. KO o praworządności i samorządach PO
Z udziałem kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu: posła Roberta Tyszkiewicza, Jolanty Den, Joanny Ławrowskiej i Macieja Borysewicza odbyła się w białostockiej siedzibie Platformy Obywatelskiej konferencja prasowa rozpoczynająca cykl spotkań dotyczących prezentacji wybranych punktów programu wyborczego.

Na pierwszej głównym tematem była praworządność.

- To jest bardzo ważna, fundamentalna sprawa, bo nie ma ani wolności, ani demokracji, ani dobrobytu, ani rozwoju gospodarczego bez państwa prawa. Bez państwa, które szanuje prawo i gwarantuje wolności obywatelom i daje im poczucie bezpieczeństwa. Przez ostatnie 4 lata obserwujemy w Polsce budowę państwa partyjnego. Państwa, które chce uczynić z prawa narzędzie walki politycznej i narzędzie budowania wpływów jednej partii politycznej - mówił Robert Tyszkiewicz, który na liście KO ma "jedynkę".  

Zapowiedział wprowadzenie tzw. Aktu Odnowy Demokracji.

- Będzie to pakiet ustaw, który przywróci obowiązywanie Konstytucji i reguł prawa w naszym kraju. Przede wszystkim przywrócimy pozycję i niezależność Trybunału Konstytucyjnego. Po drugie – zagwarantujemy odpartyjnienie KRS - stwierdził lider listy.

Kolejnym postulatem Aktu Odnowy Demokracji jest przywrócenie pełnej niezależności i niezawisłości Sądu Najwyższego.

Poseł Robert Tyszkiewicz zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencji wobec wszystkich, którzy są winni naruszania porządku konstytucyjnego. Takie osoby mają ponieść odpowiedzialność i zasłużone kary.

- Tym razem będziemy konsekwentni, wobec tych którzy psują polskie prawo, psują polską demokrację i niszczą poczucie obywatelskiego bezpieczeństwa - powiedział.   

Jedną z osób zaproszonych na konferencje była Joanna Ławrowska, znany białostocka adwokat. Przypomniała obietnice PiS-u, w tym pełny i szybki dostęp do rozstrzygnięć sądowych.

- Tymczasem długość postępowań znacznie się wydłużyła. Wzrosły też drastycznie opłaty sądowe. Mało kogo stać w tej chwili na to, żeby złożyć jakąkolwiek sprawę w sądzie - stwierdziła. 

Głównym zadaniem powinno być, według niej, rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości

- Sprawa Piebiaka pokazuje na jakim zakręcie znalazło się polskie państwo. Ci którzy mają bronić wolności obywateli sami organizują akcje, nagonkę, szczucie przeciwko obywatelom - stwierdził Robert Tyszkiewicz.  

Zdaniem Macieja Borysewicza, kandydata Koalicji Obywatelskiej (czwarty na liście KO, reprezentuje region łomżyński) pakiet demokratyczny to także propozycje włączające obywateli w szeroko rozumiane działania obywatelskie i prodemokratyczne.

- Wprowadzimy głosowanie przez Internet. W dobie dostępu do smartfonów i rozwoju technicznego i cywilizacyjnego jest to coś co wydaje się rzeczą oczywistą. Obywatele, szczególnie młodzi, ale też seniorzy bądź osoby z niepełnosprawnościami powinni mieć ułatwiony dostęp do swoich praw obywatelskich i głosowania - zapowiedział Maciej Borysewicz.   

Kolejnym wątkiem spotkania była sytuacja samorządów.  

- Wprowadzimy mechanizmy prawne i finansowe umożliwiające powołanie związków metropolii. Nie będziemy przy tym zmieniać granic administracyjnych ani burzyć relacji między miastem a otoczeniem – powiedziała Jolanta Den, również kandydatka do Sejmu.

Jej zdaniem, marszałek województwa powinien być jedynym gospodarzem regionu.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe