Terytorialsi i ich podniebni pomocnicy

  • 11.09.2019, 10:47
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Terytorialsi i ich podniebni  pomocnicy 1 PBOT
Operatorzy Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w szkoleniu w Podlodowie (województwo lubelskie). Od stycznia 2020 roku kompetencje WOT w zakresie wykorzystania nowej technologii wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych.

Do konieczności wykorzystywania BSP przekonał żołnierzy WOT ich udział w działaniach kryzysowych w maju i czerwcu, a także zaangażowanie formacji w liczne akcje poszukiwawcze (trzynaście od 2018 roku, w tym dwie na Podlasiu)

Prowadzenia rozpoznania z powietrza są też klasycznym przykładem tzw. kompetencji podwójnego zastosowania: na wojnę, ale i na kryzys czasów pokoju. Na dodatek, działalność kryzysowa spowoduje wzrost umiejętności przydatnych w czasie działań bojowych.

Operatorzy z 1PBOT będą realizować pierwsze samodzielne loty szkolne z wykorzystaniem Powietrznych FlyEye. Zanim żołnierze rozpoczęli zajęcia praktyczne z bezzałogowcami, uczestniczyli w  szkoleniu zorganizowanym przez producenta - firmę WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.  W szkoleniu brali udział także żołnierze z brygad OT na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

FlyEye to BSP bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Bezzałogowce posiadają głowice obserwacyjne dzienno - nocne.

W 1 Podlaskiej Brygady OT znajduje się zestaw BSP FlyEye złożony z czterech platform powietrznych (samolotów). FlyEye to, po amunicji krążącej Warmate, drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe