Pomóż się odnaleźć. Kampania na rzecz bezpieczeństwa seniorów - [VIDEO}

  • 12.09.2019, 11:50 (aktualizacja 12.09.2019, 15:24)
  • Tylko dobre informacje - Grupa Medialna Narew
Pomóż się odnaleźć. Kampania na rzecz bezpieczeństwa seniorów - [VIDEO}
Sala Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży w ten sposób wypełnia się właściwie tylko przy okazji wielkich koncertów. Tym razem jednak okazją była inauguracja kolejnego etapu kampanii na rzecz bezpieczeństwa osób starszych w ramach programu „poMOC, a nie przeMOC”.

 

Z inspiracji Eweliny Szlesińskiej z Komendy Miejskiej Policji w Łomży wiodącym tematem było tym razem zjawisko zaginięć starszych osób. Jesień jest pod tym względem szczególnie niebezpieczna. Z jednej strony jest wśród seniorów liczna grupa wielbicieli grzybobrania, z drugiej – problemy może wywoływać wcześniej zapadający zmrok, chłód czy opady.

- Jesienią wychodzimy z informacjami szczególnie do osób starszych, ponieważ jest to swego rodzaju „sezon” na zaginięcia – powiedział podinspektor Maciej Zakrzewski, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.  

W głównych rolach ekspertów wystąpili podczas konferencji właśnie policjanci oraz przedstawiciele Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży, która jest najważniejszym w regionie wyspecjalizowanym podmiotem prowadzącym poszukiwania osób zaginionych.

- Jesień rzeczywiście jest dla nas czasem większej aktywności. Podstawowym problemem dla nas, ratowników, nie jest to, że starszym osobom zdarzają się zaginięcia, tylko że dotyczą one osób z rozmaitymi schorzeniami, które muszą brać odpowiednie leki w odpowiednim czasie. Stąd w naszych działaniach często ścigamy się z każdą minutą – stwierdził ksiądz Radosław Kubeł, koordynator GR „Nadzieja”    

 

 

Nie zabrakło wśród uczestników konferencji także reprezentantów środowisk medycznych, strażaków, leśników, działaczy organizacji społecznych. Licznie stawili się najbardziej zainteresowani, czyli łomżyńscy seniorzy, ale także uczniowie klas mundurowych kilku szkół. Przysłuchiwał się wystąpieniom m.in. biskup Tadeusz Bronakowski. Udział w debacie brali m.in.  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, generał Daniel Kołnierowicz, komendant wojewódzki policji, Danuta Roszkowska, prezes Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Kościół, czyli najstarsza organizacja na świecie jest tym miejscem, gdzie osoby starsze otrzymują wielowarstwową pomoc. Oczywiście duchową, bo to jest podstawa naszego działania jako kapłanów, ale także społeczną. To naturalne miejsce spotkań, a my staramy się być blisko tych osób, którym wsparcie jest potrzebne i którym coś zagraża. Chcę powiedzieć, że policja jako służba państwowa fantastycznie wykorzystuje parafie i wspólnoty kościelne dla dotarcia do osób starszych – dodał ksiądz Radosław Kubeł.

Przekazywaniu ważnych informacji osobom starszym nie służą tylko tradycyjne formy „słowne”. Policja chętnie sięga np. po spoty telewizyjne. W dotychczasowych udział wziął m.in. lubiany aktor Paweł Małaszyński, a w najnowszym, promującym odblaskowe elementy na ubraniach, Krzysztof Dzierma znany z roli proboszcza z Królowego Mostu.

- Policja blisko ludzi i dla ludzi. Takie hasło staram się wdrażać od początku swojej  pracy w MSWiA. Dotyczy to zarówno odtwarzania zlikwidowanych przez poprzedników komisariatów, jak i wzmacniania pozycji i roli dzielnicowych – mówił Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.                  

Tylko dobre informacje - Grupa Medialna Narew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe