Wojsko w Łomży. Budujcie razem z nami to piękne miasto  

  • 18.09.2019, 05:57 (aktualizacja 18.09.2019, 08:55)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wojsko w Łomży. Budujcie razem z nami to piękne miasto
A więc Wojsko Polskie wraca do Łomży - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na łomżyńskim Starym Rynku. Oficjalnie ogłosił tam początek tworzenia 18 pułku logistycznego, który stanowić będzie część 18 Dywizji Zmechanizowanej. To nowa formacja Wojska Polskiego, która kilka dni temu otrzymała sztandar i imię generała Tadeusza Buka. Minister podkreślił też, że polska armia stanie się liczniejsza.

Na dzień uroczystości w Łomży wybrany został  17 września.

- To jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski  i rocznica, która powoduje smutne refleksje. Przypomina nam przede wszystkim, że wojna jest czymś  najstraszliwszym, co może dotknąć ludzi. Nasze młode państwo w 1939 roku nie miało szans skutecznie się obronić przed  napaścią dwóch złowrogich potęg. Ta część Polski, w której mieszkamy, w sposób szczególny cierpiała w okresie walk i obu okupacji. Jest zatem swego rodzaju aktem historycznej sprawiedliwości, że właśnie 17 września otrzymujemy w Łomży i województwie podlaskim wiadomość, że wojsko polskie wraca tu w tak znaczącym wymiarze. Ciszę się zwłaszcza, że chodzi o pułk logistyczny, ponieważ oznacza to napływ nowoczesnych technologii , miejsca pracy dla wysokiej klasy specjalistów, inwestycje infrastrukturalne, może cenny impuls dla szkolnictwa zawodowego - oceniał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.

Z powodu obowiązków służbowych nie mógł brać udziału w uroczystości. Władze województwa reprezentował Juliusz Jakimowicz, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka. Obecni byli m. in. także posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, dowódcy Wojska Polskiego z generałem pilotem Janem Śliwką, zastępcą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, liczna reprezentacja samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji i instytucji, mieszkańcy Łomży.

Witanie wojska w Łomży rozpoczął tego dnia w Katedrze biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Wokół ewangelicznej opowieści o setniku rzymskiej centurii w palestyńskim Kafarnaum snuł refleksje dotyczące wrastania żołnierzy  w lokalne środowisko.        

- Obywatel rzymski w sposób perfekcyjny zintegrował się z ludźmi innej religii i kultury, czuł sie jednym z nich. Oni też go traktowali jako swojego. Miejscowość  Kafarnaum stało się miejscem jego życia, realizacji jego marzeń, ale jednocześnie także żołnierskiej posługi dla Rzymu. W naszym mieście żołnierze mieszkają od stuleci. Najpierw carscy, później legioniści odrodzonej Polski. Mamy w krajobrazie miasta aleję Legionów i ulicę Wojska Polskiego. Po wojnie byliśmy świadkami tworzenia, ale też zamykania jednostek. Teraz cieszymy się, że 18 pułk logistyczny powoli będzie przybywał do naszego miasta. Drodzy żołnierze, integrujcie się w to miasto. Zakładajcie rodziny i budujcie swoją przyszłość na naszej ziemi. Cieszymy się i Bogu dziękujemy za to, że powracacie. Budujcie razem z nami to piękne miasto i służcie mu oraz Ojczyźnie - powiedział ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe