W PWSIiP będą dyskutować o opiece zdrowotnej - [VIDEO]

  • 18.09.2019, 16:12 (aktualizacja 18.09.2019, 16:22)
  • Tylko dobre informacje
W PWSIiP będą dyskutować o opiece zdrowotnej - [VIDEO] Telewizja Narew
Idea koordynowanej opieki zdrowotnej narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jest popularna w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu. Pod tym pojęciem kryje się integracja różnych poziomów opieki medycznej oraz współpraca samych dostawców usług medycznych, aby zapewnić pacjentom optymalną opiekę.

– Konieczność przekształceń w polskiej służbie zdrowia jest oczywista dla praktyków, decydentów i pacjentów. Na naszej konferencji spotkają się naukowcy z osobami kreującymi politykę ogólnokrajową, aby omówić sprawdzone w innych krajach modele opieki zdrowotnej – mówi dr Waldemar Pędziński, prezes Łomżyńskiego Centrum Medycznego i pomysłodawca Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Koordynowana opieka zdrowotna - kierunek zmian systemu opieki zdrowotnej”, która odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży 20 września 2019 r. Podczas wydarzenia, poza uczestnictwem w konferencji i sesjach tematycznych, będzie można założyć internetowe konto pacjenta, aby mieć na smartfonach łatwy dostęp do recept i dokumentacji medycznej.

Idea koordynowanej opieki zdrowotnej narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jest popularna w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu. Pod tym pojęciem kryje się integracja różnych poziomów opieki medycznej oraz współpraca samych dostawców usług medycznych, aby zapewnić pacjentom optymalną opiekę. KOZ to także termin, którym szafują – proponując różne rozwiązania – ministrowie zdrowia z ostatnich lat, począwszy od dr. Konstantego Radziwiłła, skończywszy na dr. Łukaszu Szumowskim. Na konferencji w Łomży obecny będzie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który o godz. 13:00 weźmie także udział w spotkaniu prasowym w Sali Senatu PWSIiP.

 

 
 

 

– Bez względu na to jaka partia wygra wybory, potrzebujemy dobrych rozwiązań instytucjonalnych – mówi dr Waldemar Pędziński.  Z wydanej pod jego redakcją monografii „20 lat Łomżyńskiego Centrum Medycznego” możemy się dowiedzieć, że ŁCM pierwsze kroki w koordynowanej opiece zdrowotnej stawiało już dziesięć lat temu, miedzy innymi uruchamiając po raz pierwszy w regionie usługi telemedyczne i telediagnostyczne. Brakowało jednak zmian systemowych. Od 1 września 2018 r. ŁCM uczestniczy w pilotażowym programie koordynowanym przez NFZ.

– Cel jest prosty: specjalistyczny zespół, składający się między innymi z lekarza rodzinnego, pielęgniarki rodzinnej, psychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, kardiologa, pulmonologa, ma realnie pomagać chorym, przeciwdziałać powszechnym chorobom cywilizacyjnym, skutecznie diagnozować schorzenia oraz rekomendować dobre rozwiązania pacjentom – wyjaśnia dr Waldemar Pędziński.

Już teraz widzi pierwsze jaskółki sukcesu w swoim ośrodku, czyli zadowolenie pacjentów oraz mniejszą liczbę recept wypisywanych na leki przeciwbólowe. Temu ma właśnie służyć koordynowana opieka zdrowotna: zamiast biurokratycznego skoncentrowania na procedurach, wykonanych i nadwykonaniach, ma dać racjonalny obraz konkretnych efektów zdrowotnych.

Więcej o tematyce konferencji na stronie internetowej PWSIiP:
https://www.pwsip.edu.pl/ptmsizp/ 

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe