Wodne bezpieczeństwo gminy Śniadowo

  • 19.09.2019, 08:37 (aktualizacja 19.09.2019, 09:51)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Wodne bezpieczeństwo gminy Śniadowo
Suche krany nie powinny już stanowić problemu dla mieszkańców gminy Śniadowo. Z udziałem m. in. poseł Bernadety Krynickiej oraz wicemarszałka województwa Marka Olbrysia i towarzyszącego mu Juliusza Jakimowicza, zastępcy dyrektora Gabinetu Marszałka, wójt Śniadowa Rafał Pstrągowski dokonał otwarcia nowego ujęcia wody w miejscowości Wierzbowo.

Dwie studnie głębinowe, hydrofornia, urządzenia pozwalające usuwać z wody nadmiar żelaza i manganu oraz ją napowietrzać, 7 kilometrów nowych wodociągów. To wszystko powinno zapewnić mieszkańcom całej gminy bezpieczeństwo dostaw bieżącej wody w najtrudniejszych okresach lata, a nawet w przypadku awarii lub zanieczyszczenia jednego z ujęć.        

- Instalacja w Wierzbowie podwaja niemal nasze dotychczasowe moce dostarczania wody, które zapewniało nam jedyne ujęcie Ratowie Starym. Jak szacujemy, dla naszych mieszkańców, gospodarstw rolnych i firm trzeba około 1500 metrów sześciennych wody na dobę. Odczuwaliśmy tego lata, że popołudniami wody po prostu brakowało. Teraz , nawet przy  jednym działającym ujęciu jesteśmy w stanie, w podstawowym zakresie, zaspokoić potrzeby - wyjaśnia wójt  Rafał Pstrągowski.

Wybór miejsca budowy nowej stacji poprzedziły badania geologiczne. W zasadzie potwierdziły wcześniejszą wiedzę, że Wierzbowo "stoi na podziemnym jezierze". Najpierw powstały dwie studnie po 120 metrów. Potem, w okresie dwóch lat realizowane były kolejne etapy inwestycji.         

- Bezpieczeństwo, jakie sobie zapewniliśmy, polega także na tym, że nasz system wodociągowy w gminie został spięty w jeden „krwioobieg”, a w  razie awarii czy pojawienia się bakterii możemy jedno ujęcie zamknąć i prowadzić odpowiednie działania naprawcze bez zakłócania dostaw - dodaje wójt.   

Inwestycja zrealizowana została za 3,8 miliona złotych. Prawie 2 mln gmina otrzymała z unijnego programu rozwoju obszarów  wiejskich za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. Resztę dołożył samorząd Śniadowa.

- Na ręce wicemarszałka Marka Olbrysia chcę przekazać serdeczne podziękowania za umożliwienie nam tego bardzo ważnego przedsięwzięcia. Gdyby nie Urząd Marszałkowski, tego ujęcia by nie było. Dziękuję także za zdecydowane  wsparcie radnych poprzedniej i tej kadencji, zaangażowanie projektantów, wykonawców, mieszkańców - mówi wójt Rafał Pstrągowski. 

Specjalne podziękowania za wsparcie przekazał także poseł Bernadecie Krynickiej, która podkreśliła jak kluczowe znaczenie mają dla samorządów trzy główne sprawy: woda, energia i drogi. I akurat w tej dziedzinie dobre wiadomości  o remoncie drogi Śniadowo - Szczepankowo przez Wierzbowo przekazała zebranym Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński.    

- Możecie zawsze liczyć na zarząd województwa w inicjatywach tak ważnych dla mieszkańców i dla rozwoju rolnictwa oraz innych dziedzin gospodarki w gminie - zadeklarował wicemarszałek Marek Olbryś.

Uczestnicy uroczystego otwarcia mieli także okazję zapoznać się z działaniem ujęcia, w tym z cyfrowym  systemem sterowania i kontroli, czyli "mózgiem" całej instalacji. Poświęcenia obiektów  dokonał ksiądz Dariusz Wizner, proboszcz ze Szczepankowa. Nie zabrało przecinania wstęgi.

W praktyce sprawność i jakość działania ujęcia w Wierzbowie poseł Bernadeta Krynicka, wicemarszałek Marek Olbryś i Juliusz Jakimowicz, wicestarosta Maria Dziekońska, wójt Rafał Pstrągowski, kapłani, śniadowscy radni i mieszkańcy sprawdzili wznosząc toasty krystalicznie czystą wodą                

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe