Lewica o Zielonym Pakcie dla Polski

  • 29.09.2019, 16:04
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Lewica o Zielonym Pakcie dla Polski
Przy fontannach w parku Planty w Białymstoku Lewica przedstawiła Zielony Pakt dla Polski..- Znajdujemy się w szczególnej sytuacji – zauważyła Katarzyna Rosińska.- Cały świat obiegło nagranie przemowy Grety Thunberg na ostatnim szczycie klimatycznym, podczas którego wytyka kolejnym rządom wielu państw rażące zaniedbania w polityce klimatycznej, które doprowadziły do tragicznej kondycji Ziemi.

Zaprezentowała też zasadnicze założenia Zielonego Paktu:

1. Czysta energia w każdym domu: do 2035 roku większość produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł. Już w przyszłym roku przeznaczymy dodatkowe 6 mld złotych na inwestycje w OZE i efektywność energetyczną. Wprowadzimy ułatwienia w domowej produkcji energii.

2. Zakaz importu węgla: w 2018 roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19,7 mln ton. Aż 13,5 mln ton pochodziło z Rosji. Czas z tym skończyć – Polska przestanie sprowadzać węgiel z zagranicy!

3. Nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy: dzisiejsze regiony górnicze, takie jak np. Górny Śląsk czy Zagłębie Konińskie, staną się centrami nowych, przyjaznych środowisku technologii. Transformacja energetyczna nie może oznaczać biedy i bezrobocia. Powstaną setki tysięcy nowych miejsc pracy wysokiej jakości.

4. Polska wolna od smogu: dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze. Będziemy rozwijać sieci ciepłownicze, bo ciepło systemowe jest najbardziej ekologiczne. Chcemy, by poziomy informowania i alarmowania o stężeniu pyłów zawieszonych były corocznie stopniowo obniżane, tak by najpóźniej w 2023 roku osiągnęły poziomy przyjęte we Francji (poziom alarmowy dla PM10 80 µg/m3 średniodobowo). Rozwój sieci transportu zbiorowego pozwoli znacznie ograniczyć zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego.

5. Koniec suszy: znacznie zwiększymy środki na program wspierania małej retencji oraz mikroretencji. Zadbamy o dzikie brzegi rzek, które posłużą jako naturalne tereny zalewowe. Odejdziemy od realizowanej obecnie przez rząd strategii rozwoju wodnego transportu śródlądowego, poważnie zagrażającej polskim rzekom i okolicznym ekosystemom.

6. Pakiet dla Lasów – więcej parków narodowych: dopilnujemy, aby co najmniej 10% lasów w Polsce było wolnych od ingerencji człowieka. Odblokujemy możliwości poszerzania i tworzenia nowych parków narodowych. Decyzje o tworzeniu nowych parków narodowych będziemy podejmować w porozumieniu z samorządami.

7. Fundusz Dzikiej Przyrody: powołamy Fundusz Dzikiej Przyrody, na którego działalność ustawowo będzie przekazywane 20% przychodów z gospodarki leśnej. Fundusz Dzikiej Przyrody zajmie się przywracaniem naturze części jej pierwotnych terenów: zalesianiem nieużytków, odtwarzaniem mokradeł czy przywracaniem – tam, gdzie to możliwe i nie wywoła negatywnych skutków dla ludzi – dzikich brzegów rzek.

8. Koniec z betonozą – czas na przyrodę miejską: skończymy z obsesją na punkcie betonowania naszych miast. Będziemy wspierać sadzenie w miastach drzew. Ustawowo ustalimy minimalny udział przestrzeni biologicznie czynnej w każdym kwartale miasta.

9. Polska przyjazna zwierzętom: zlikwidujemy fermy futrzarskie, zakażemy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i skończymy z chowem klatkowym. Aby walczyć z bezdomnością zwierząt, wprowadzimy możliwość sterylizacji zwierząt domowych za zgodą właściciela na koszt państwa.

 10. Rzecznik Praw Zwierząt: utworzymy urząd Rzecznika Praw Zwierząt, który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Rzecznik będzie m. in. opiniować poselskie i rządowe projekty ustaw i rozporządzeń, prowadzić akcje edukacyjne, nadzorować działania służb i podejmować interwencje w przypadku działań na szkodę dobrostanu zwierząt.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe