Hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego

  • 29.09.2019, 16:16
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego
Pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego w Białymstoku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej kwiatami i zniczami uczcili Dzień Polskiego Państwa Podziemnego Była to dla nich podwójna uroczystość, ponieważ w tym dniu obchodzili również Święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas uroczystości żołnierze Armii Krajowej, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Białystok, w asyście zastępcy dowódcy 1PBOT ppłk Mieczysława Gurgielewicza zapalili znicz pod Pomnikiem Armii Krajowej. W swojej mowie na temat powstania i działalności PPP sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Witold Czarnecki podkreślił wyjątkowość tej organizacji w dziejach kraju i świata:

- Polska była jedynym krajem w czasie II wojny światowej, który nie podjął żadnej współpracy z okupantem niemieckim. I jedynie Polacy stworzyli podziemną organizację państwową w obronie swoich mieszkańców. Swoją obecnością przed pomnikiem oddajemy cześć tym, którzy działali we wszystkich strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, tym którzy polegli broniąc honoru, godności i niepodległości Polski i jej mieszkańców. Cześć Ich pamięci - powiedział.

Podczas warszawskich obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar wojskowy dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT płk Sławomirowi Kocanowskiemu.

W dniu 27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa - Służba Zwycięstwu Polski, która w listopadzie tego samego roku przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 r.  w Armię Krajową. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jedynej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne jak i wojskowe  cywilne, jak i wojskowe. 27 września od roku jest również szczególną datę dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tego dnia obchodzą swoje święto.

Ustanowienie święta WOT w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej.

Fot. Beata Leszczyńska

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe