Nie żyje Kornel Morawiecki

  • 30.09.2019, 13:34 (aktualizacja 30.09.2019, 18:58)
  • Grupa Medialna Narew
Nie żyje Kornel Morawiecki
W wieku 78 lat zmarł w Warszawie Kornel Morawiecki - ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, legendarny działacz opozycji demokratycznej latach PRL, związkowiec, polityk.

W wieku 78 lat zmarł w Warszawie Kornel Morawiecki - ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, legendarny działacz opozycji demokratycznej latach PRL, związkowiec, polityk.

Zaledwie kilka dni temu media obiegła informacja, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w "uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej" nadał Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu, działaczowi opozycji demokratycznej w PRL, przywódcy „Solidarności Walczącej”.

Komunikat  na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP pojawił się w piątek 27 września w bardzo już trudnym czasie dla Kornela Morawieckiego i jego bliskich oraz przyjaciół. Stan zdrowia walczącego z rakiem trzustki marszałka seniora bardzo się pogorszył. Jak informowały media, premier Mateusz Morawiecki spędzał przy szpitalnym łóżku całe godziny. Mówił po tej wizycie, że jego ojciec to „wieczny wojownik”, i że lekarze dają nadzieję...

Kornel Morawiecki był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu z Łomżą, Suwałkami i innymi powiatami zachodniej i północnej części województwa podlaskiego. Wierzył, że do lepszej formy jeszcze wróci i wybierał się na spotkania z wyborcami. 

Poniedziałek przyniósł jednak tragiczną wiadomość...         

„Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki - Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili” – napisał rzecznik rządu Piotr Muller.

Ze słowami współczucia dla premiera Mateusza Morawieckiego i całej rodziny pospieszyli politycy wszystkich opcji, publicyści. Hołd pracy Kornela Morawieckiego dla niepodległej i demokratycznej Polski złożyli m.in. liderzy PO, PSL, Wiosny, były prezydent Aleksander Kwaśniewski.     

Jak podaje portal TVP Info, Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia był fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości.

W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego „Biuletynu Dolnośląskiego”. Po 1980 roku był działaczem „Solidarności” we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku po rozłamie w podziemnej „Solidarności” stanął na czele „Solidarności Walczącej”, która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.

***

W związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego, PiS wystawia w okręgu nr 59 nowego kandydata na senatora - zapowiedział pełnomocnik partii w Podlaskiem, szef MEN Dariusz Piontkowski. Jak podała w poniedziałkowe popołudnie  PAP, zgłoszony został Marek Komorowski z Zambrowa, prawnik, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa podlaskiego i przewodniczącego klubu PiS.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, zgłaszający miał możliwość zgłoszenia nowego kandydata, najpóźniej jednak w 15 dniu przed dniem wyborów. Nie wymagało to kolejnej zbiórki co najmniej 2 tys. podpisów.

W okręgu wyborczym nar 59 do Senatu, czyli m. in. w Łomży, Suwałkach. Augustowie, Grajewie, Kolnie i Zambrowie w walce o mandat oficjalnie są w tej chwili (kolejność alfabetyczna): Zenon Białobrzeski, z komitetu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego i z poparciem kilku innych partii, Marek Komorowski reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość oraz  i Janusz Wasilewski z komitetu Kukiz'15 do Senatu.

Kilka dni temu zmarł jeden z kandydatów z tego okręgu, Andrzej Chmielewski z Samoobrony. Do upłynięcia ustawowego terminu nikt na jego miejsce nie został zgłoszony.         

Grupa Medialna Narew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polka
Polka 30.09.2019, 17:30
Wyrazy współczucia dla Rodziny. RIP

Pozostałe