Strzelanie z laserem

  • 04.10.2019, 07:09 (aktualizacja 04.10.2019, 07:12)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Strzelanie z laserem
Ponad 400 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT zakończyło ćwiczenia na poligonach w Nowej Dębie i w Orzyszu. Podczas szkolenia żołnierze wykorzystywali Laserowy System Strzelań, który znacząco podnosi realizm działań taktycznych. Czym jest LSS?

Dwutygodniowe szkolenia zintegrowane są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz WOT, raz w roku, musi je ukończyć. Najczęściej są one prowadzone na obiektach poligonowych.

Od 16 września - równolegle na poligonach w Nowej Dębie i w Orzyszu - ćwiczyli Terytorialsi z czterech pododdziałów brygady: 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku,12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce oraz kompanii wsparcia.

Dzięki uprzejmości wykładowców z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu podczas szkolenia używany był Laserowy System Strzelań (LSS). Składa się on ze wskaźników laserowych montowanych na etatowej broni oraz zespołu czujników umieszczanych na hełmach i specjalnych kamizelkach. Dzięki temu żołnierze ćwiczący epizody taktyczne, z wykorzystaniem ślepej amunicji, na bieżąco otrzymują informacje nie tylko o skuteczności "ognia", ale też liczbie rannych czy wręcz rodzaju odniesionych ran. Te dane są na bieżąco zbierane od wszystkich ćwiczących i zapisywane w programie umożliwiającym ich dokładną analizę.

W ten sposób, oprócz szkolenia strzeleckiego, sprawdzane są jednocześnie umiejętności z zakresu dowodzenia czy medycyny pola walki. System jest bardzo pomocnym narzędziem dla dowódców, ponieważ pozwala na gorąco przeprowadzić ocenę skuteczności działań (tzw. after-action review) i wyciągać wnioski przed przejściem do dalszego szkolenia.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe