Ludzie komunikacji. 50 lat łomżyńskiego MPK

  • 04.10.2019, 07:21 (aktualizacja 04.10.2019, 07:29)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Ludzie komunikacji. 50 lat łomżyńskiego MPK
Jubileuszowy ceremoniał i robocze rozważania jak uczynić z komunikacji miejskiej najważniejsze narzędzie "odkorkowania" i oczyszczenia miast zaproponował gościom z regionu i kraju Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. Przedsiębiorstwo świętuje w tym roku swoje 50-lecie.

Pół wieku to nie byle jaki jubileusz. Zwłaszcza, że - jak podkreślił dyrektor Janusz Nowakowski - pierwsze autobusy maki San ruszyły na dwie linie po Łomży 15 lipca 1969 roku, a zaraz potem Amerykanie ustanowili linię komunikacyjną Ziemia - Księżyc. I, czego już dyrektor nie podkreślał, niedługo potem skończyli latanie na satelitę, a "empeki" jeżdżą po mieście do tej pory. Z coraz ciekawszymi efektami.

Życzenia i gratulacje

Jubileuszowa gala MPK zgromadziła w sali Kina Millenium liczne grono gości. Byli wśród nich m. in. posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, Dorota Kacprzyk, prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz starosta Lech Szabłowski ze współpracownikami, reprezentanci instytucji, organizacji, samorządów, obecni i dawni pracownicy MPK, przyjaciele przedsiębiorstwa.  Urząd Marszałkowski reprezentował Juliusz Jakimowicz, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka a Sejmik województwa  przewodniczący Bogusław Dębski.

- Z okazji wspaniałego jubileuszu 50-lecia komunikacji miejskiej w Łomży z ogromną dumą składam Państwu najserdeczniejsze gratulacje. Transport publiczny odgrywa ważna rolę w życiu społeczeństwa . Dostępność. oszczędność czasu i pieniędzy i aspekt proekologiczny - to jego najważniejsze zalety. Z uznaniem przyjmuję Waszą niezwykle odpowiedzialną służbę na rzecz zapewniania bezpiecznego i przyjaznego, zarówno pasażerom, jak i  środowisku, transportu. Niech ten znakomity jubileusz będzie dla Państwa okazją do satysfakcji i radości z codziennej pracy oraz motywuje do podejmowania kolejnych zawodowych wyzwań  - wyrazy szacunku i gratulacje od marszałka Artura Kosickiego przekazał Juliusz Jakimowicz dodając pozdrowienia od całego zarządu województw i szczególnie gorące życzenia od wicemarszałka Marka Olbrysia, który jest na urlopie i przebywa w miejscu, do którego łomżyńskie MPK jeszcze swoich pojazdów nie wysyła.

- Ale dyrektor podobno już pracuje nad trasą do Ameryki - żartował Juliusz Jakimowicz. - Panie, prezydencie władze województwa wiedzą  o ambitnych  planach rozwoju MPK i z wielką życzliwością się im przeglądają - dodał już poważnie.

Wspólnie z przewodniczącym Bogusławem Dębskim przekazał dyrektorowi Januszowi Nowakowskiemu okolicznościowy grawerton.

-  Z ciekawością obserwujemy działania i trafne decyzje władz Łomży. Miasto się rozwija i integruje region - stwierdził Bogusław Dębski  - Miliarda kilometrów i milionów pasażerów. Niech tylko szczęśliwe podróże czekają nas z łomżyńskimi empekami - uzupełnił życzenia Juliusz Jakimowicz.              

Poseł Bernadeta Krynicka  była jednym z patronów jubileuszowych obchodów. - Łomżyńska komunikacja młodsza ode mnie, z czego bardzo się cieszę. Z uznaniem przyjmuję działania dyrektora Janusza Nowakowskiego wprowadzającego od lat zmiany w przedsiębiorstwie miarę XXI wieku. Jesteśmy pod wieloma względami przykładem dla Polski - powiedziała przypominając jak wielu przyjaciół ma MPK, np.  za sprawą swoich  społecznych akcji i oryginalnych inicjatyw.

Dla posła Lecha Antoniego Kołakowskiego MPK to także osobiste wspomnienia z przepełnionych "czerwoniaków", do których chciało wsiadać po 100 - 150 osób.

- Czasami autobus nie był w stanie ruszyć . Proszę  przyjąć wielkie słowa uznania za modernizację i zakup autokarów volvo, a także za uprzejmość i profesjonalizm pracowników. Nasza komunikacja jest wzorem dla innych miast w kraju. Tu sukces wszystkich pracowników i władz miasta - stwierdził.

Prezydent Mariusz Chrzanowski mówił o ostatnich wydarzeniach w przedsiębiorstwie   

- Mocno przyspieszyliśmy zmiany. Seniorzy są już od pewnego czasu bardzo zadowoleni z bezpłatnych przejazdów. Od kilku dni także młodzież naszych szkół. Dążymy żeby była komunikacja była bezpłatna dla wszystkich. Czekamy na dobre wieści z Urzędu Marszałkowskiego i będziemy mogli pochwalić się jeszcze lepszym taborem - zapowiedział.

Były także życzenia oraz gratulacje od wojewody Bohdana Paszkowskiego i starosty Lech Szabłowskiego.    

Pracownicy i przyjaciele

Jeszcze przed serią okolicznościowych wystąpień dyrektor Janusz Nowakowski zaprezentował historyczny "kurs informacyjny". Wspomina o inauguracji w lipcu 1969 roku, tuż przed amerykańskim lądowaniem na Księżycu.  O dwóch liniach  i 5 "czerwoniakach", bo tak nazywali autobusy marki San użytkownicy. O wprowadzaniu kursów do Konarzyc czy Piątnicy i innych liniach pozamiejskich. O rosnącym zapotrzebowaniu na transport publiczny z uruchomieniem zakładów bawełnianego fabryki mebli, ciepłowni miejskiej oraz  rozwojem budownictwa mieszkaniowego w nowym mieście wojewódzkim. Statusie przedsiębiorstwa, które właśnie przekształca się z nieefektywnego zakładu budżetowego w spółkę  miejską.  Obecnych statystykach, które mówią o: 41 autobusach,18 liniach (7 pozamiejskich we współpracy z samorządami  gmin Łomża, Piątnica, Nowogród, Wizna, Zbójna), prawie 4 milionach pasażerów i 400 tysiącach kilometrów rocznie.            

- Nasza historia to przede wszystkim ludzie - mówił Janusz Nowakowski. - Przez 50 lat przewinęło się przez MPK około 500 pracowników, co wskazuje na duże przywiązanie i dobre warunki pracy w firmie. To wiele osób ze stażem po 30  i 40 lat. To takie osoby jak dyrektorzy Bogusław Szczech czy Marek Kossakowski pracujący po ponad 40 lat.

Spora grupa tych najbardziej zasłużonych otrzymała od wojewody Bohdana Paszkowskiego nadane przez Prezydenta RP Medale za Długoletnią Służbę (21 osób) i od Doroty Kacprzyk z IGKM  - odznaczenia za zasługi dla komunikacji miejskiej (7)      

Łomżyńskie MPK uhonorowało także swoich przyjaciół. Specjalne dyplomy i prezenty otrzymali: Waldemar Dmochowski z Inspekcji Transportu Drogowego za to, że tak skrupulatnie i bezkompromisowo wykluczał z kursowania nie w pełni sprawne wozy, aż zakupione zostały nowe; Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, organizatorzy wyborów Miss Ziemi Łomżyńskiej oraz zespół Piękni i Młodzi (pojawiła się tylko męska część ekipy)  - za wspólne działania i inicjatywy promocyjne.    

- Jesteśmy dumne, że możemy tu być i podziękować, że wspieracie nas w otwieraniu drzwi do marzeń naszych dziewczyn - powiedziała  Anna Kurządkowska-Kosińska, która jest organizatorką konkursów dla najpiękniejszych, w otoczeniu kilku swoich podopiecznych.

Artystyczne wrażenia uczestnikom gali zapewnili  Aleksandra Śledziewska z akompaniującym jej Pawłem Wiskim, Adam Kalinowski z zespołu Black Jeans oraz akordeonista Michał Sawicki z synem Dominikiem.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe