Biznes i etyka, czyli dlaczego potrzebujemy Istoty Wyższej  

  • 07.10.2019, 13:48 (aktualizacja 07.10.2019, 15:32)
  • Tylko dobre informacje
Biznes i etyka, czyli dlaczego potrzebujemy Istoty Wyższej
Mocnym akcentem rozpoczęła kolejny rok akademicki Uczelnia Jańskiego w Łomży. Z udziałem m. in. księdza Jacka Czaplickiego, posła Lecha Antoniego Kołakowskiego oraz dwojga praktyków obecności w gospodarce Mari Konopki, wieloletniej dyrektor banku i Antoniego Chojnowskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej PPB Prefbet w Śniadowie, uczestnicy konferencji zastanawiali się nad "Etycznymi aspektami funkcjonowania firmy w gospodarce rynkowej".

Gdy tylko gości spotkania powitała rektor "Jańskiego", dr Joanna Karpowicz, na fascynującą wyprawę ekonomiczno - duchową zaprosił zebranych ksiądz dr Jacek Czaplicki, wykładowca łomżyńskiego Seminarium, UKSW w Warszawie i Uczelni Jańskiego.

 

- Pismo Święte pyta: skąd pochodzą nasze dobra materialne? I od razu daje odpowiedź: Pamiętaj, że to Bóg daje Ci siły do zdobywania bogactwa. Każdy zadaje sobie codziennie pytania o kwestie etyczne we własnej działalności. To normalne. Ważnymi częściami składowymi człowieka są bowiem sumienie i moralność, szacunek dla drugiego człowieka To sprawia, że jesteśmy bardzo,  bardzo wrażliwi. Co ciekawe, im bardziej w biznesie człowiek się rozwija, buduje swój kapitał i pozycję, tym bardziej staje się wrażliwy na innego człowieka. To potwierdzają badania - mówił ksiądz Jacek Czaplicki.

Jego zdaniem, cała nasza kultura, także związana z praca i przedsiębiorczością, zbudowana  jest na fundamencie duchowym. Potwierdzeniem jest np. bardzo podobne w tych dziedzinach podejście, jakie można odnaleźć w judaizmie i islamie, czyli także "religiach Księgi"     

 

- Każdy pobożny chrześcijanin, każdy pobożny żyd i każdy pobożny muzułmanin, który ma w sobie prawo  naturalne, zadaje sobie pytanie: skąd pochodzi, to, co posiadam. Dla ludzi religijnych to oczywiste - Bóg, Istota Wyższa jest źródłem wszelkich sukcesów. Na gruncie chrześcijaństwa takie przekonanie ukształtowało się przede wszystkim w protestantyzmie. To tam powstała modelowa wprost etyka przedsiębiorczości. Istotą jest przekonanie, że to człowiek jest celem wszelkiego działania, człowiek jest drogą Kościoła, fundamentem wszystkiego. Na tej podstawie rozwinęła się  w Europie Zachodniej, przede wszystkim w krajach anglosaskich i w USA, czyli protestanckich, ta etyka. Wynika ona wprost z "klucza" protestantyzmu. Katolicyzm zorganizowany jest hierarchicznie. Angażujemy się we wspólnoty. Protestanci pozostają na stanowisku, że wszystko, co się dzieje w religii, zależy ode mnie. Moja prywatna sprawa, mój prywatny pogląd jest kluczem do wszystkiego. To pogląd destrukcyjny w sensie religijnym, ale bardzo korzystny w sensie biznesowym - mówił wykładowca.

 

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe