Bycie strażakiem to dla mnie zaszczyt 

  • 07.10.2019, 13:52 (aktualizacja 07.10.2019, 15:29)
  • Tylko dobre informacje nawet w polityce
Bycie strażakiem to dla mnie zaszczyt
Straż pożarna to powołanie, a nie zawód jak każdy inny. Strażak musi być w swoją służbę zaangażowany bez reszty. Nie ma tam miejsca dla ludzi przypadkowych. Prędzej czy później odchodzą. Zostają ci, którzy całym sercem są oddani sprawom ochrony ludzi i ich dobytku.

- Dlatego jestem w środowisku pożarniczym - podkreśla z mocą druh Marek Adam Komorowski.

Z zawodu prawnik, od dwóch dekad pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zambrowie. Jako wiceprzewodniczący, a od kilku lat przewodniczący Głównego Sądu Honorowego Związku OSP RP, jest pierwszym w historii mieszkańcem województwa podlaskiego z tak ważną funkcją w OSP na szczeblu krajowym.

- Inspiracją jest dla mnie Bolesław Chomicz, który był wybitnym twórcą i autorytetem polskiego ruchu ochotniczego pożarnictwa. Bolesław Chomicz, to żarliwy Polak – patriota, całym sercem oddany swemu narodowi i państwu. Usunięty przez władze carskie z pracy i skazany na 2 miesiące więzienia za posługiwanie się językiem polskim w ówczesnej administracji. Pod jego kierownictwem utworzono Główny Związek Straży Pożarnych RP, którego został pierwszym prezesem. W 1939 roku został ranny podczas obrony Warszawy. W latach okupacji niemieckiej i radzieckiej był jednym z organizatorów Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”. Pełnił funkcję dowódcy Okręgu Warszawsko – Lubelsko – Białostockiego, a jednocześnie kierował Konspiracyjnym Związkiem Straży Pożarnych. Po II wojnie światowej Bolesław Chomicz, nie chcąc podporządkować się władzom komunistycznym, wycofał się całkowicie z działalności - przybliża postać znakomitego pioniera patrioty i strażaka Marek Adam Komorowski.

Bolesław Chomicz systematycznie troszczył się o doskonalenie systemu ochrony przeciwpożarowej, a także unowocześnianie straży pożarnych. Medalem jego imienia Zarząd Główny Związku OSP RP honoruje wybitnych działaczy pożarnictwa.

- Dla nas kolejną osobą - wzorem jest Bolesław Pruszyński. Praktycznie prawie całe swoje życie poświęcił straży pożarnej i muzyce. Grał w orkiestrze w carskim wojsku między innymi w Petersburgu. Reaktywował Zambrowską Orkiestrę OSP w niepodległej Polsce, zostając jej kapelmistrzem w 1920 roku i prowadził ją ponad 50 lat - dodaje prezes Marek Adam Komorowski.

Pod jego przewodnictwem integruje się środowisko strażackie powiatu zambrowskiego. Od 20 lat druhowie biorą udział w szkoleniach. Odwiedzali też m. in. Zarząd Główny Związku OSP RP, Muzeum Pożarnictwa w Warszawie, Sejm RP, Muzeum Powstania Warszawskiego, Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 15 Komendy Miejskiej PSP w Warszawie dla zapoznania się z działaniami grup ratowniczych. Kolejny wyjazd do Hajnówki służył poznaniu specyfiki działań na terenach leśnych, a do Katowic -Szopienic – nauce jak prowadzić akcje w dużych aglomeracjach miejskich,.

- Zwiedziliśmy Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz kopalnię węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu. Szkolenia odbywaliśmy również w Centrum Naukowo - Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego - Państwowym Instytucie Badawczym w Józefowie, a obejrzeliśmy n. in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - wspomina Marek Adam Komorowski.

Wielkim wydarzeniem dla zambrowskich strażaków był udział w spotkaniu ze świętym Janem Pawłem II w Drohiczynie w 1999 roku.

Z inicjatywy druha prezesa Marka Adama Komorowskiego oddział powiatowy posiada ufundowany przez społeczeństwo sztandar oraz własne odznaczenie strażackie. Ponadto jest on współautorem książki „Strażacy Powiatu Zambrowskiego”. Praca ta otrzymała I nagrodę w VIII Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa organizowanym przez Zarząd Główny Związku OSP RP.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie wybił cztery pamiątkowe medale okolicznościowe: z okazji 110 i 115-lecia i OSP Zambrów, oraz z okazji wręczenia Oddziałowi Powiatowemu Związku OSP RP w Zambrowie sztandaru i 20-lecia działalności.

 

Tylko dobre informacje nawet w polityce

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Strażak
Strażak 07.10.2019, 15:48
Ciekawe ile razy był Pan na akcji ratowniczo-gaśniczej?

Pozostałe