Kronika Województwa Podlaskiego #586

  • 09.10.2019, 13:26 (aktualizacja 10.10.2019, 16:11)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Kronika Województwa Podlaskiego #586
Pełnomocnik osób z niepełnosprawnościami. Tydzień Dziecka w Białymstoku. Imię Stanisława Moniuszki dla Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 

Zarząd Województwa Podlaskiego powołał dr Annę Drabarz z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku na stanowisko pełnomocnika zarządu ds. osób z niepełnosprawnościami. Zadaniem dr Drabarz będzie koordynowanie działań na rzecz zapewnienia realizacji praw osób niepełnosprawnych w naszym regionie.

Dr Anna Drabarz to prawniczka specjalizująca się m.in. w prawie antydyskryminacyjnym, prawach ekonomicznych, prawie międzynarodowym i prawie Unii Europejskiej. Od 2015 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Prawa UwB ds. Osób z Niepełnosprawnościami. To ona zainicjowała powstanie Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami.

 

 

Już po raz ósmy odbędzie się w Białymstoku Tydzień Dziecka - impreza nawiązująca do przedwojennej białostockiej tradycji. Organizatorem spotkań adresowanych do dzieci i młodzieży jest między innymi Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, Książnica Podlaska oraz Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki.

Tydzień Dziecka w Białymstoku rozpocznie się 13, a zakończy 20 października. Szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej www.muzeum.bialystok.pl.

 

4 października odbyła się uroczystość nadania Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki w Białymstoku - imienia Stanisława Moniuszki. Artysta ten tworzył „ku pokrzepieniu serc” rodaków i był najwybitniejszym, obok Fryderyka Chopina, kompozytorem polskiej muzyki epoki romantyzmu. W 2012 roku Opera i Filharmonia Podlaska zainaugurowała działalność w nowej siedzibie wystawiając „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. W tym sezonie na deskach opery zobaczymy „Halkę”, stworzoną w koprodukcji z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

W uroczystości wzięła udział praprawnuczka kompozytora – Dorota Moniuszko oraz Elżbieta Moniuszko, reprezentantka Fundacji im. Stanisława Moniuszki.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie popiersia Stanisława Moniuszki, autorstwa Stefana Wierzbickiego.

Uroczystość uświetniło wykonanie mazura ze „Strasznego dworu” przez zespoły Kurpi Zielonych oraz Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe