MPK spółką od kwietnia. Dofinansowanie na transport niskoemisyjny w przyszłym roku?

  • 22.10.2019, 12:06
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
MPK spółką od kwietnia. Dofinansowanie na transport niskoemisyjny w przyszłym… Fot. UM Łomża
Prezydent Łomży powołał zespół odpowiedzialny za przekształcenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego. Na najbliższą sesję skieruje też do Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie utworzenia spółki z dniem 2 kwietnia 2020 roku, na bazie likwidowanego zakładu budżetowego. W związku z tym konieczna jest modyfikacja wniosku o dotację unijną na projekt „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”.

Jak informuje Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu powyższy projekt, złożony do Urzędu Marszałkowskiego pod koniec kwietnia br., swoim zakresem obejmuje m.in. zakup 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG  oraz 2 autobusów elektrycznych, powstanie instalacji do dystrybucji nośników energii dla niskoemisyjnego transportu, budowę systemu roweru publicznego oraz  infrastruktury transportu publicznego i niezmotoryzowanego, czyli centrum przesiadkowo-komunikacyjnego i ścieżek rowerowych. Jego szacowana wartość wynosi ponad 42 mln zł. z czego wnioskowane dofinansowanie miałoby wynieść prawie 27 mln zł.

W ostatnich miesiącach odbywały się konsultacje z prawnikami w sprawie przekształcenia MPK. W ich toku ustalono również, że działanie te powoduje konieczność modyfikacji złożonego wniosku. Oznacza to, że o jego dofinansowanie władze Łomży będą się starały ponownie w kolejnym konkursie, którego ogłoszenie Zarząd Województwa Podlaskiego planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prezydent liczy, że dofinansowanie będzie większe niż było założone w poprzednim wniosku, gdyż wsparcie, jakie można uzyskać w przypadku spółki, jest wyższe niż w przypadku zakładu budżetowego. Jest to bowiem zadanie wielowątkowe, składające się z wielu zadań, z których część jest objęta pomocą publiczną. Dla zadań objętych pomocą publiczną (autobusy, stacje ładowania) konieczne jest obliczenie rekompensaty, co na podstawie zasad określonych dla zakładu budżetowego prowadziłoby do oszacowania jej oraz kwoty pomocy publicznej na poziomie niższym, niż dla powstającej spółki prawa handlowego, podczas gdy jest ona następcą prawnym i nie zmienia się jej zakres działania oraz  źródła finansowania.

Warto przy tym dodać, że Marszałek Województwa Podlaskiego wspiera działania władz naszego miasta, w tym m.in. dotyczące elektromobilności. Przykładem może być przyznana 15 października br. dotacja w wysokości 1,8 mln zł na projekt „Rozwijaj i realizuj swoje zainteresowania zawodowe – kierunek Elektromobilność”. Dzięki temu 252 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży skorzysta z kursów zawodowych oraz praktyk u przyszłych pracodawców, nauczyciele podniosą swoje umiejętności podczas szkoleń, a placówka zostanie doposażona w sprzęt i materiały dydaktyczne. Jeszcze w tym miesiącu spodziewana jest decyzja dotycząca przyznania dotacji na rewitalizację Starego Rynku.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe