Najpierwsi poradnicy Najjaśniejszej

  • 28.10.2019, 07:18 (aktualizacja 28.10.2019, 10:08)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Najpierwsi poradnicy Najjaśniejszej
Palcami ułożonymi w „V”, czyli w symbol zwycięstwa, dał wyraz swej radości Marek Adam Komorowski. Kilka sekund wcześniej z rąk Wiesława Kozielewicza, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej otrzymał zaświadczenie potwierdzające, że został senatorem Rzeczpospolitej Polskiej.

Marek Adam Komorowski (Prawo i Sprawiedliwość), zambrowianin, zdobył mandat w okręgu nr 59, który tworzą m. in. Łomża, Suwałki oraz powiaty północnej i zachodniej części województwa  od Sejn po Zambrów. Zdecydowanie pokonał swego głównego rywala Zenona Białobrzeskiego (PSL) zdobywając ponad 111 tysięcy głosów. Na razie jednak radość debiutującego w parlamencie (choć nie nowicjusza w służbie publicznej) prawnika i wiceprzewodniczącego Sejmiku  nie może być pełna. W Sądzie Najwyższym na rozpatrzenie czekają skargi na tryb zarejestrowania kandydatury Marka Adama Komorowskiego, gdy zmarł pierwszy kandydat PiS – Kornel Morawiecki.

Razem z nowym senatorem z Zambrowa zaświadczenia otrzymali: Mariusz Krzysztof Gromko z Białegostoku z okręgu nr 60 (Białystok oraz powiaty białostocki i sokólski) i Jacek Bogucki z Czyżewa, który wygrał w okręgu obejmującym południowe i wschodnie powiaty województwa.

Mariusz Gromko to najmłodszy z senatorów z regionu. Znany przede wszystkim dotychczas jako białostocki radny miejski. O wiele bogatszy biogram ma Jacek Bogucki. Służbę publiczną zaczynał w latach 90. ubiegłego wieku jako wójt Czyżewa. Potem był m. in. starostą wysokomazowieckim, posłem i dwukrotnie wiceministrem rolnictwa.

W uroczystości wręczania zaświadczeń udział wzięli m. in. marszałek Senatu poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie, reprezentant Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.  

- W elekcji uzyskaliście mandaty Najjaśniejszej Rzeczpospolitej – mówił przewodniczący Wiesław Kozielewicz. I zacytował XVIII-wiecznego pisarza Franciszka Salezego Jezierskiego: „Najpierwsi poradnicy w kraju wolnym nazywają się senatorami”.

- Ta staropolska definicja jak w soczewce skupia decydujące cechy urzędu o genezie wywodzącej się ze starożytnego Rzymu. W Polsce tradycje senatorskie wiążą się z Radą Królewską. Izbę Senatorska ustanowiła Konstytucja 3 Maja,  dla ludzi, których obowiązkiem jest prawa stanowione przez Sejm „przyjąć lub wstrzymać”, by zapewnić ich moc i świętość – mówił przewodniczący PKW.

Przypomniał też postacie marszałków seniorów Bolesława Limanowskiego i Stanisława Stommy, którzy otwierali obrady Senatu w odrodzonej po latach niewoli Polsce oraz po wyborach 1989 roku, w których tylko izba wyższa wybierana była w pełni demokratycznie. Jak podkreślił Wiesław Kozielewicz, w trakcie tej kadencji, w 2022 roku, przypadnie setna rocznica Senatu w Polsce.          

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe