Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kwestarze po raz 30. poproszą o hojność

To może być kolejny rekord, ponieważ zbieranie pieniędzy potrwa trzy dni. A może też dlatego, że kwesta odbędzie się po raz 30., a jubileusze mobilizują bardziej... A może, przede wszystkim, dlatego, że to ma sens. Już od ponad pokolenia 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych w Łomży, oznacza złożenie hołdu pamięci zmarłym bliskim i równie obowiązkowo wrzucenie datku do puszki kwestarskiej na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika.
Kwestarze po raz 30. poproszą o hojność

Od początku w kweście pod hasłem "Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne"  bierze udział Józef Babiel. Zaczynał  jako reprezentant harcerstwa (było razem z PTTK i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej inicjatorem akcji). Od wielu już lat jako wiceprezes TPZŁ i główny organizator.

- Od pierwszej jest także Ewa Szleszyńska, wówczas Fabiszewska - podkreśla Józef Babiel.

W ubiegłym roku kwesta przyniosła znakomity wynik przeszło 52,5 tysiąca złotych. Zgodnie ze sprawdzoną od lat praktyką, pieniądze z danego roku przeznaczana są na opłacanie prac konserwatorskich zlecanych w poprzednim. W tym poddanych im było 7 głównych obiektów, przede wszystkim metalowych ogrodzeń ale także pomnik z piaskowca  gdzie spoczywają Zofja i Marceli Mróz.

Jedno z odrestaurowanych ogrodzeń metalowych otacza mogiłę Aleksandra Berezy, lekarza weterynarii z okresu międzywojennego. Opiekę nad tym miejscem spoczynku zadeklarowała społeczność Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących.

- Bardzo cieszy tego rodzaju nowa inicjatywa. Oczywiście, w porządkowanie cmentarza angażują się już od dawna młodzież i nauczyciele pobliskiego "Ekonomika" czy harcerze, ale myślę, że inicjatywa "Wety" daje nowy impuls. Są przecież na naszym cmentarzu groby kapłanów, nauczycieli, prawników, inżynierów, lekarzy.  Są też  uczniowie i przedstawiciele tych środowisk zawodowych. Bardzo by pomogło, gdyby mogli się zająć wybranymi mogiłami, niekoniecznie tylko zabytkowymi - mówi wiceprezes TPZŁ.

Łomżyński zabytkowy cmentarz to blisko 600 skatalogowanych zabytków. Do 300 zbliża sie liczba tych, które już poddane zostały zabiegom ratowniczym. 

- Każdego roku , w uzgodnieniu ze służbami ochrony zabytków i parafią wprowadzamy a listę zadań nowe obiekty, ale stopniowo będziemy musieli wracać do tych dawniej restaurowanych. Takim problemem jest główna brama cmentarza. Nie chcę jednak podejmować tematu, dopóki nie zostanie uregulowana kwestia wjazdu pojazdów  na cmentarz. Przy tzw. bramie komunalnej mamy już zakaz wjazdu- tłumaczy Józef Babiel. 



Podziel się
Oceń

Komentarze