Sokole oko z łomżyńskiego batalionu

  • 30.10.2019, 11:19 (aktualizacja 30.10.2019, 11:29)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Sokole oko z łomżyńskiego batalionu  1 PBOT
Reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wygrała I Zawody Strzelców Wyborowych WOT. Jej reprezentant z 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży okazał się najlepszy indywidualnie. Zawody odbyły się na obiektach poligonowych koło Torunia. Ich organizatorem było Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak informuje porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1PBOT, brygadę  reprezentowało dwóch żołnierzy z 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku oraz żołnierz z 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży.

O miano najlepszego strzelca WOT walczyły reprezentacje trzynastu brygad OT, które rywalizowały w następujących konkurencjach: strzelecki tor przeszkód; marsz terenowy na orientację według mapy na dystansie 10 km; odnajdywanie i pomiar odległości do celów; strzelanie precyzyjne na celność i skupienie na długich dystansach do tarcz standardowych oraz z wykorzystaniem krzyża celowniczego, w czasie do 3 minut.

Strzelcy wyborowi z 1PBOT używali karabinów wyborowych BOR oraz Sako TRG M10 (oba kalibru 7,62 x 51 mm). Zawody odbywały się w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. W szczególności porywy wiatru stanowiły spore utrudnienie podczas konkurencji strzeleckich. Dlatego, jak podkreślają sami uczestnicy, oprócz umiejętności liczyło się żołnierskie szczęście.

Obu tych atutów nie brakowało podlaskim Terytorialsom, którzy ostatecznie zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Oprócz sukcesu zespołowego, dołożyli także sukces indywidualny - żołnierz 13 batalionu lekkiej piechoty wygrał rywalizację indywidualną strzelców wyborowych.

Zawody były pierwszymi tego typu organizowanymi przez WOT. Od tej pory o miano najlepszego strzelca wyborowego i przechodni puchar rywalizować będą każdego roku zespoły wystawiane przez wszystkie brygady OT.

Szkolenie strzelców wyborowych WOT jest jednym z priorytetów szkoleniowych formacji, wykorzystywany jest w tym potencjał byłych żołnierzy wojsk specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, którzy doświadczenie bojowe zdobywali podczas współczesnych konfliktów zbrojnych. Stanowiska strzelców wyborowych występują w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). To „oczy i uszy” zespołu. Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziałają z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe