Miłe pożegnanie i kolej na sesji Sejmiku

  • 30.10.2019, 11:30 (aktualizacja 30.10.2019, 11:36)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Miłe pożegnanie i kolej na sesji Sejmiku Wrota Podlasia
Obrady XIV sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego zdominowała dyskusja o przebiegu trasy kolejowej Rail Baltica.

Jednak tuż przed rozpoczęciem merytorycznej debaty obrad radni pożegnali troje swoich kolegów, którzy decyzją wyborców odchodzą do parlamentu. To Aleksandra Szczudło, Stefan Krajewski i Marek Komorowski. Za dotychczasową pracę podziękowania posłom elektom przekazali radni i zarząd województwa. W ostatnich wyborach Aleksandra Szczudło i Stefan Krajewski zdobyli mandaty posłów na Sejmu RP. Natomiast Marek Komorowski uzyskał mandat senatora.

Kolejową Rail Baltica Sejmik zajął się głównie ze względu na kontrowersje, jakie wzbudziły propozycje jej przebiegu. Jak relacjonuje portal Wrota Podlasia, protestować zaczęli mieszkańcy niektórych terenów, przez które trasa ma przebiegać – chodzi tu głównie o gminy Dobrzyniewo Duże i Wasilków i gminy w północnej części województwa – Szypliszki i Puńsk.

Teraz PKP PLK opracowuje nowe warianty przebiegu trasy. Jak informował radnych zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Inwestycji PKP PLK Marek Kubera, dla tzw. północnej obwodnicy Białegostoku zostały przedstawione cztery nowe warianty przebiegu trasy. W tej chwili inwestor jest po spotkaniach z przedstawicielami instytucji, których opinia jest niezbędna do dalszego procedowania nowych wariantów m.in. Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Lasami Państwowymi czy Wodami Polskimi. - Dopiero po otrzymaniu pozytywnych opinii poddamy je konsultacjom społecznym – mówił Marek Kubera.
Przedstawione przez PKP PLK propozycje przebiegu Rail Baltica okazały się też nie do zaakceptowania dla mieszkańców gmin Szypliszki i Puńsk. Tam również przygotowano projekt trzech nowych wariantów. Harmonogram konsultacji społecznych również ma zostać przedstawiony po uzyskaniu niezbędnych opinii.

Pytania radnych dotyczyły m.in. harmonogramu konsultacji społecznych. Radni pytali też o budowę terminali przeładunkowych na trasie kolejowej – jak informował Marek Kubera, tego rodzaju inwestycje nie leżą w gestii Polskich Linii Kolejowych. Były też wątpliwości co do celowości tej inwestycji w naszym regionie. Cezary Cieślukowski podkreślał, że nie jest do końca przekonany czy ewentualne straty jakie poniosą mieszkańcy terenów przez które trasa ma przebiegać nie będą zbyt dotkliwe. Chodzi tu o spadek wartości nieruchomości, utrudnienia komunikacyjne, rozdzielenie np. pół uprawnych.
Natomiast marszałek Artur Kosicki podkreślał, że budowa Rail Baltiki jest jedną z kluczowych inwestycji i jej przebieg pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. Jednocześnie zauważył, że musi być przeprowadzona jak najmniejszym kosztem mieszkańców. Zaznaczył, że być może zaproszenie do rozmów zarządu województwa pozwoliłoby uniknąć wielu słusznych emocji ze strony mieszkańców regionu. - Jesteśmy tutaj gospodarzami i jesteśmy gotowi do współpracy z PKP PLK –mówił.

Podczas obrad podjęto też uchwały dotyczące m.in zmian w budżecie województwa, współpracy z organizacjami pozarządowymi, dofinansowania utworzenia przyszkolnych pasiek i darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na potrzeby Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe