Przepis na samodzielność

  • 04.11.2019, 05:56
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Przepis na samodzielność Wrota Podlasia
Zwiększenie niezależności, samodzielności oraz mobilności osób z niepełnosprawnościami. To główne cele projektu, który realizować będzie Centrum Rehablitacji i Adaptacji MD Care w Dworakach-Staśkach w gminie Sokoły.

Jak informuje portal Wrota Podlasia, całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego opiewa na kwotę 1,5 mln zł. Podczas konferencji w ośrodku w Dworakach-Staśkach Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego złożył podpis na umowie oraz wręczył szefowi placówki symboliczny czek.

- Jest to kolejny projekt, który realizujemy. Ma on na celu utworzenie usługi asystenckiej dla osób z niepełnosprawnościami. Asystenci będą pomagać załatwiać bieżące sprawy takie jak np. pójście do urzędu, kina czy teatru. Powstanie również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, w której znajdować się będą m.in. łóżka, podnośniki, wózki czy materace przeciwodleżynowe. - podkreślił Mariusz Mikulski, dyrektor Centrum Rehablitacji i Adaptacji MD Care.

Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, jak ważną rolę pełni ośrodek, który po raz kolejny korzysta z dofinansowania w ramach RPOWP. - MD Care to nasz sprawdzony partner, który korzystał już z różnych form dofinansowania. Jak widzimy, środki wykorzystywane są bardzo dobrze, a ośrodek spełnia swoją funkcję – podkreślił marszałek.

Poinformował też, że w ramach programu regionalnego na projekty związane z pomocą osobom z niepełnosprawnościami przeznaczono już ponad 12 mln zł. Korzysta z nich prawie 1900 mieszkańców regionu.

Głos zabrał również Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły, wyrażając podziękowania Zarządowi Województwa Podlaskiego oraz kadrze ośrodka rehabilitacyjnego. - To szczęśliwy moment. Dzisiaj, mija już 10 lat od momentu rozpoczęcia funkcjonowania placówki, która realizuje wspaniałe i potrzebne projekty. I dodał: - To wtopiło się w krajobraz naszej gminy, powiatu, a nawet województwa. Cieszymy się, że są nowe kontrakty, nowe miejsca dla podopiecznych i nowe miejsca pracy.

Projekt "Przepis na samodzielność" rozpocznie się w kwietniu 2020 roku i będzie skierowany do mieszkańców Białegostoku oraz gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże i Wasilków. Pomoc otrzyma 80 osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim. Przewidziane zadania, które zostaną zrealizowane w ramach projektu to m.in.: szkolenie z zakresu asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, szkolenie zespołu interdyscyplinarnego z Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia, asystent osobisty osób z niepełnosprawnościami, superwizja pracy Asystentów Osobistych, zakup sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego do bezpłatnej wypożyczalni, prowadzenie wypożyczalni sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego, diagnoza osób z niepełnosprawnościami przez Zespól Interdyscyplinarny, badanie kompetencji kandydatów na Asystentów Osobistych.

MD Care od sierpnia 2019 roku realizuje już jeden podobny projekt pod nazwą "Centrum Wsparcia", który pomaga 50 osobom z niepełnosprawnościami poprzez świadczenie bezpłatnych usług asystencji osobistej oraz możliwości korzystania ze sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego w bezpłatnej wypożyczalni. Projekt również otrzymał dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach RPOWP. Całkowity koszt inwestycji to 1,3 mln zł, z czego dotacja wyniosła 1,2 mln zł.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe