Żołnierskie i patriotyczne, czyli historia Polski w mundurze i muzyce [FOTO]

  • 07.11.2019, 15:06 (aktualizacja 07.11.2019, 22:55)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Żołnierskie i patriotyczne, czyli historia Polski w mundurze i muzyce…
Rycerska i religijna pieśń „Bogurodzica” rozpoczęła w Łomży obchody Święta Niepodległości w Łomży. Zabrzmiała w Hali Olimpijczyków Polskich w mistrzowskim wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Honory gospodarza wydarzenia pełnił pułkownik Paweł Gałązka, dowódca tworzonego w Łomży 18 Pułku Logistycznego, który stanowi część najnowszej w Wojsku Polskim, 18 Dywizji Zmechanizowanej.

- Bardzo się cieszę, że właśnie w taki sposób i w tym szczególnym dla naszego kraju czasie 18 Pułk Logistycznych zaznacza swoją obecność w Łomży. Jego formowanie to przede wszystkim niesamowity impuls rozwojowy dla miasta i regionu. Będą to nowe miejsca pracy w jednostce i jej otoczeniu, w tym w obszarze nowych technologii. Możemy się spodziewać poprawy infrastruktury komunikacyjnej. Ale mam też nadzieję, że za sprawą licznej grupy wojskowych Łomża nawiąże do kolorytu okresu międzywojennego, kiedy oficerskie, podoficerskie i żołnierskie mundury oraz maniery były stałym składnikiem wydarzeń społecznych, kulturalnych czy sportowych. Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji 101 rocznicy odrodzonej Polski to najlepszy możliwy początek budowania nowej tradycji wojskowej Łomży – powiedział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.                  

Pułkownik Paweł Gałązka dowódcą łomżyńskiego pułku jest od 17 września tego roku.                    

- Cieszę się, że jestem w Łomży już wśród organizatorów obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości, których kulminacja przypada oczywiście 11 listopada. My na piknik żołnierski zapraszamy do jednostki 10 listopada. Ten wspaniały koncert był zresztą planowany już długo wcześniej dzięki staraniom pułkownika rezerwy Ryszarda Matuszewskiego, a jego słodką tajemnicą jest jak zdołał tak rozchwytywany w tym świątecznym czasie zespół sprowadzić do Łomży. Bardzo się z tego cieszę, bo nie ma to jak budowanie więzi społeczeństwa z armią i armii ze społeczeństwem. Święto Niepodległości jest takim czasem, że należy to wspólnie  robić – powiedział pułkownik Paweł Gałązka.

Bogurodzica, pieśni czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań XIX wieku. Czasy Legionów Józefa Piłsudskiego i odzyskania Niepodległości, czy wreszcie Września 1939 i Powstania Warszawskiego. Artyści w mundurach i strojach z różnych epok za pomocą pieśni i tańca zabrali kilkuset widzów koncertu w porywającą podróż przez muzyczną historię polskiego oręża i patriotyzmu. W podzięce otrzymali owacje widzów koncertu.       

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe