Biskup Tadeusz Bronakowski o egzaminie z wolności, który jest przed nami - [VIDEO] 

  • 09.11.2019, 08:51 (aktualizacja 09.11.2019, 09:46)
  • Red
Biskup Tadeusz Bronakowski o egzaminie z wolności, który jest przed nami  - [VIDEO]
Nie brakuje w naszych dziejach dowodów na to, jak bardzo Polacy ukochali wolność. Nie brakuje dowodów, że za wolność jesteśmy gotowi zapłacić najwyższą cenę.

 W roku 2018 w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę naszymi modlitwami ogarnialiśmy wszystkich bohaterów narodowej walki o wyzwolenie. Wielu z nich znalazło miejsce w podręcznikach, znalazło miejsce na pomnikach i w nazwach ulic. Ale tysiące bohaterów pozostało bezimiennych.


Dziękowaliśmy Bogu za kapłanów, którzy w zaciszach świątyń podtrzymywali narodowego ducha. Wyrażaliśmy wdzięczność za matki, które od kołysek uczyły patriotycznych pieśni i modlitw, a także za ojców, którzy opuszczali domy rodzinne, aby często bez uzbrojenia i wojskowego przygotowania walczyć z wrogiem. Dziękowaliśmy za nauczycieli, którzy nie bali się przekazywać ojczystej mowy i narodowej historii kolejnym pokoleniom. Wdzięczną pamięcią otaczaliśmy dzieci i młodych ludzi, którzy dawali świadectwo patriotyzmu w najtrudniejszych czasach, niejednokrotnie płacąc za to życiem. Dziękowaliśmy za poetów i pisarzy, za malarzy i kompozytorów, którzy w język sztuki ubierali najszlachetniejsze pragnienia i marzenia zniewolonego narodu. Dziękowaliśmy za mężów stanu, którzy walczyli o wolność na politycznych salonach. 

 


Nasza współczesna wolność jest darem i bezcennym dziedzictwem. Otrzymaliśmy ją od minionych pokoleń. O ten dar musimy się dzisiaj troszczyć. Musimy go pielęgnować, chronić i umacniać.
Chociaż dzisiaj jesteśmy narodem żyjącym we własnym, niepodległym państwie, to jednak rację miał św. Jan Paweł II, gdy przestrzegał, że egzamin z wolności jest przed nami i że wolność trzeba stale zdobywać.Papież z mocą nauczał, że wolność jest wartością sprzyjającą narodowej odnowie i prawdziwej suwerenności państwa.
W ostatnich latach, gdy nasza wolność jest mniej zagrożona przez siły zewnętrzne, straciliśmy czujność. Pozwoliliśmy rozprzestrzenić się wewnętrznym zagrożeniom dla wolności narodu. Jednym z najgroźniejszych jest brak trzeźwości. 

Apostolstwo i duszpasterstwo trzeźwości jest czynieniem dobrego użytku z wolności. Jest tamą postawioną niszczeniu życia przez nałogi. Jest to misja tym bardziej potrzebna, że w naszej Ojczyźnie nie znikają, a wręcz pogłębiają się problemy z różnorodnymi nałogami. I chociaż prawie wszyscy mówią o wolności, tęsknią za nią, obiecują ją, to jako Naród nie zawsze dobrze korzystamy z daru wolności. 


Dlatego Kościół poświęca tyle uwagi ochronie trzeźwości, apostolstwu trzeźwości, a więc zapobieganiu poważniejszym problemom zanim staną się zbyt trudne do rozwiązania. 
W naszej historii, kapłani i osoby zakonne bronili Polaków przed systematycznym rozpijaniem. Z szacunkiem wspominamy wielkich apostołów trzeźwości: założyciela Marianów św. Stanisława Papczyńskiego, jezuitę – O. Karola Antoniewicza, założyciela Michalitów bł. ks. Bronisława Markiewicza, synów Ziemi Śląskiej: ks. Jana Alojzego Ficka, ks. Jana Kapicę i założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe