Sejm i Senat już pracują  

  • 15.11.2019, 13:54 (aktualizacja 16.11.2019, 08:16)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Sejm i Senat już pracują sejm.gov.pl
Rozpoczęła się nowa kadencja polskiego parlamentu. Wybrani 13 października posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie i rozpoczęli pracę. Z pożytkiem – miejmy nadzieję – dla Polski i dla nas, wyborców.

Przypomnijmy, że jest to to IX kadencja Sejmu i X Senatu. Obie izby inauguracyjne posiedzenia odbyły 12 listopada. Brał w nich udział m. in. prezydent Andrzej Duda.

W Sejmie

- To wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach, o tym, w jaki sposób powinna rozwijać się Polska. Wymieniać się poglądami, reprezentując różne prądy ideologiczne i punkty widzenia na Polskę  – cytuje jego słowa strona sejm.gov.pl. Andrzej Duda zaapelował też o to, by dla nowo wybranych posłów najważniejsza była miłość do drugiego człowieka i ojczyzny, a debaty toczone w Sejmie „nie obrażały i nie budziły zgorszenia”.- Jestem przekonany, że w bardzo wielu ważnych sprawach da się znaleźć porozumienie i da się znaleźć wspólne zdanie, a nawet jeżeli istnieją różnice poglądów, z całą pewnością są na tej sali osoby, które potrafią prowadzić taką merytoryczną, idącą ku przodowi, ku pozytywnej przyszłości debatę polityczną – powiedział prezydent.

Pierwszą część obrad Sejmu prowadził marszałek senior Antoni Macierewicz (Prawo i Sprawiedliwość). Posłowie złożyli ślubowanie: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Większość z dodaniem słów „Tak mi dopomóż Bóg”, wielu z ręką w okolicach serca, inni z dłonią uniesioną i wyprostowanymi palcami jak przy przysięgach wojskowych (w jednym przypadku pojawiła się zamknięta pięść). Było też kilka manifestacji związanych z odzieżą, np. stroje regionalne czy koszulki i szaliki z napisem „Konstytucja”. W sumie ta część przebiegła sprawnie i uroczyście.

Pierwszą merytoryczną decyzją Sejmu nowej kadencji stał się wybór marszałka. Została nim Elżbieta Witek (PiS), która w tej funkcji kończyła też poprzednią kadencję Izby Wyższej. Potem posłowie przyjęli dymisję Rady Ministrów premiera Mateusza Morawieckiego, który od razu otrzymał misję sformowania nowego gabinetu.

Porządek obrad uzupełniło wybranie całego prezydium Sejmu. Wicemarszałkami zostali reprezentanci wszystkich klubów parlamentarnych (obecna też w Sejmie Konfederacja ma za mało posłów do sformowania klubu, tworzy koło poselskie): Ryszard Terlecki i Małgorzata Gosiewska (oboje PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska).

Drugiego dnia inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji, przyjęto uchwałę w sprawie liczby członków Komisji ds. Służb Specjalnych (będzie ich 7). Ponadto posłowie wybrali składy osobowe komisji sejmowych i sekretarzy Izby.

Ponadto Izba wybrała 20 posłów sekretarzy. Znalazło się wśród nich dwoje z województwa podlaskiego: Aleksandra Szczudło (PiS) i Krzysztof Truskolaski (KO).

W Senacie

Tego samego dnia na inauguracyjnym posiedzeniu spotkali się także senatorowie X kadencji. Obrady otworzyła marszałek senior Barbara Borys- Damięcka, a do senatorów zwrócił się także prezydent Andrzej Duda.   

- Myślę, że będzie to Senat ważny, niewykluczone, że będzie to Senat trudny. Nie ma tutaj dzisiaj jednoznacznej większości senackiej, są senatorowie niezależni, oczywiście większość mandatów zdobył obóz Zjednoczonej Prawicy, czy też - jak ja to wolę mówić - zjednoczonych konserwatystów, ale na pewno będzie dyskusja i na pewno będzie debata. I myślę, że wiele z tych debat będzie bardzo ciekawych i wiele z tych debat będzie zasługiwało na uwzględnienie – podkreślił (cytat za stroną senat.gov.pl).

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe