Kto śpiewa, modli się dwa razy

  • 21.11.2019, 13:17 (aktualizacja 21.11.2019, 13:46)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Kto śpiewa, modli się dwa razy
Wszyscy jesteśmy różni i na tej ziemi jest dużo miejsca dla nas, różnych - uważa Krzysztof Jankowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łomży i główny organizator Przeglądu Piosenki Religijnej DPS. Choć tego dnia i ci na wózkach, i ci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, i wszyscy pozostali uczestnicy wydarzenia nie różnili się od siebie tak bardzo: z podobnym entuzjazmem i żarliwością wznieśli głosy ku niebu.

Do uczestników i organizatorów XVIII edycji Przeglądu w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży zwrócił się Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

- Trochę mam pretensji do pana dyrektora Krzysztofa Jankowskiego że nie dopisał marszałka, Urzędu Marszałkowskiego do grona organizatorów, bo bardzo bym chciał kilka tysięcy złotych na takie wydarzenie wydać. Mam nadzieję, że się na przyszłość w tej sprawie dogadamy - powiedział Marek Olbryś. - I nie chodzi tylko o to, że byłoby organizatorom łatwiej. Dla samorządu województwa podlaskiego byłaby to wtedy jeszcze lepsza okazja, by poznać, zgromadzić i podziękować ludziom o wielkich sercach, pracownikom i wolontariuszom tych instytucji i organizacji, w których oddają "serducho" i całych siebie do dyspozycji drugiego człowieka. Brałem właśnie udział w Teatrze Narodowym w Warszawie w uroczystości wręczania przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę nagród w podobnym klimacie: dla ludzi działających "Dla Dobra Wspólnego". Za to, że mamy tu w naszym województwie, w Łomży, przedsięwzięcie dla tego wspólnego dobra , bardzo dziękuję. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być wśród was, dostać zastrzyk waszego entuzjazmu i wspólnie śpiewem chwalić Boga  - dodał Marek Olbryś przekazując podarunki od zarządu województwa.

Przegląd Piosenki Religijnej, w którym biorą udział podopieczni m. in. domów pomocy społecznej dla młodzieży i dorosłych, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej i innych podobnych jednostek, narodził się z inicjatywy Franciszka Chrzanowskiego, wieloletniego dyrektora DPS w Łomży. Obecnie jest już na emeryturze, ale zasiadł na widowni i oglądał na scenie reprezentantów placówek z Łomży, Szumowa, Grajewa, dwóch z Augustowa, Bramek, Garbar, Czerewek, Mocieszy, Jałówki, Białowieży, Białegostoku, Suwałk, Nasielska, Brańska, Tykocina, Ostrołęki, Nowej Wsi Ełckiej, Siemiatycz, Kowali Oleckich, Giżycka, Choroszczy, Kownat, Ukty. Łącznie zgłoszonych zostało 27 uczestników z województwa podlaskiego, ale także mazowieckiego oraz warmińsko - mazurskiego.

- Spotykamy się, aby być razem śpiewać, cieszyć się radością życia. Nasz przegląd ma już faktycznie charakter ogólnopolski, bo są zaangażowane inne województwa: mazowieckie i warmińsko – mazurskie. Zasadniczym motywem jest piosenka religijna, ale  są też zespoły wykonujące formy dramatyczne czy kabaretowe. Chodzi o to, aby wszystkie te osoby, które wchodzą na scenę, czuły się wyjątkowo, komfortowo. Temu samemu służy nasz wspólny obiad. Uczestnicy wychodzą w ten sposób poza zwykłe ramy swojego życia w świat "normalny", chociaż pewnie można by długo rozważać co jest normalnością dzisiaj... Dziękuję wszystkim, którzy nas wspomagają sponsorują , angażują się, przygotowują. To także spore przedsięwzięcie logistyczne Ale dajemy radę dzięki Opatrzności boskiej i dobroci ludzkiej. Mam nadzieję, że trwać będziemy jeszcze wiele lat. Jeżeli ktoś śpiewa, to dwa razy się modli, Kierujemy te modlitwy z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej w niebo. Myślę, że nas tam dobrze słyszą – powiedział Krzysztof Jankowski, dyrektor DPS Łomża, a zarazem prezes stowarzyszenia Pomocna Dłoń przy DPS w Łomży

XVIII Przegląd Piosenki Religijnej DPS pod odbywał się pod patronatem  biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego. Hierarchów biorących udział w rekolekcjach w Częstochowie reprezentował ksiądz Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

- Dziękujemy za to, że to jest przegląd piosenki religijnej, bo przecież wiele innych odmian muzyki o innym charakterze też mogłoby nas tu zgromadzić i dobrze byśmy się czuli. Myślę jednak, że odnajdujemy się wszyscy nasz los, nasze trudy i radości właśnie w tych piosenkach religijnych – stwierdził.

Wicestarosta Maria Dziekońska zauważyła, że Przegląd w istocie można uznać za rekolekcje przed okresem Adwentu    

- Ten sposób przekazywania emocji, radości, artyzm, jaki prezentujecie zawsze robi ogromne wrażenie – powiedziała.

Oficjalnego otwarcia Przeglądu dokonali Jan Olszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży wraz z dyrektorem Krzysztofem Jankowskim. A potem przez kilka godzin uczestnicy grali i śpiewali Panu i sobie nawzajem. Nagród za najlepsze występy nie było, a figurki Aniołów wykonane przez łomżyńskich podopiecznych DPS otrzymali po prostu wszyscy.   

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe