Podróż śladami historii

  • 22.11.2019, 11:37 (aktualizacja 22.11.2019, 11:44)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Podróż śladami historii
11 listopada, dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, to dobry moment do refleksji nad bohaterstwem polskich żołnierzy, poświęcających życie w walce o wolny kraj. W celu poszerzenia wiedzy o wspomnianych postaciach, grupa 30 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018 pt. „Szkolenia oraz edukacja społeczności lokalnej”, nazwa priorytetu: Aktywne Społeczeństwo, kierunek działania: wspieranie aktywnych form integracji społecznej, odbyła wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem programu wyjazdu była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczącego się w dawnym więzieniu „na Szucha”. Budynek, którego większą część zajmuje obecnie Muzeum Edukacji Narodowej znany jest miłośnikom historii z niezwykle okrutnych przesłuchań prowadzonych podczas II wojny światowej przez funkcjonariuszy Gestapo – niemieckiej policji politycznej. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym dziejów wspomnianego więzienia, kustosz przybliżył nam tło historyczne okupowanej Warszawy. Omówił stosowane w areszcie przerażające sposoby traktowania więźniów, takie jak torturowanie członków rodziny na oczach skazanych, strzelanie w ściany celi, by uniemożliwić sen, czy duszenie wadliwymi maskami gazowymi. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie oryginalnie zachowanych pomieszczeń aresztu – czterech cel zbiorowych, dziesięciu izolatek, oraz pokoju w którym wyeksponowane zostały stosowane przez Niemców narzędzia tortur. Grozę wywołaną widokiem narzędzi służących do sprawiania niewyobrażalnego cierpienia potęgowały liczne filmy i prezentacje poświęcone więziennym realiom wyświetlane w Mauzoleum.

- Według mnie miejsce to skłania do refleksji. Ogrom cierpienia i tragicznych historii sprawia, że człowiek czuje się naprawdę poruszony – przyznaje Szymon Żelazny, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, uczestnik projektu.

Drugim odwiedzonym przez młodzież miejscem, była wojskowa część cmentarza na Powązkach.

- Przez blisko dwie godziny zwiedzaliśmy największą i jedną z najstarszych w Polsce nekropolii, liczącą około 230 lat, której łączna powierzchnia wynosi blisko 43 hektary. Wśród tysięcy grobów zauważyliśmy wiele znanych postaci, jak chociażby Zbigniew Religa czy Kazimierz Deyna, jednak zgodnie z wojskowym charakterem cmentarza, zdecydowaną większość grobów stanowiły pomniki poświęcone żołnierzom, w tym powstańcom listopadowym i styczniowym czy ofiarom I i II wojny światowej. Naszą uwagę zwróciły również groby młodych ludzi – harcerzy i sanitariuszy, wśród których znaleźliśmy bohaterów książki „Kamienie na szaniec” – słynnych Zośkę, Alka i Rudego jak i samego autora wspomnianej książki – Aleksandra Kamińskiego – relacjonuje Edgar Bagiński, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, uczestnik projektu.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacyjno Ekologiczne Ed & Eco. Ma na celu pogłębienie wiedzy z zakresu historii poprzez odwiedzanie wyjątkowych miejsc i namacalne spojrzenie oraz spotkanie się z przewodnikami. Projekt zakłada także przybliżenie świata mediów poprzez przygotowywania relacji telewizyjnych, przeprowadzania sond ulicznych czy poznawania tajników zawodu dziennikarza. Działania podejmowane w roku szkolnym 2019/2020 są kolejnym etapem realizacji projektu. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży również angażowali się w realizację sond ulicznych czy przygotowywanie materiałów telewizyjnych poznając tajniki świata mediów.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe