Asfaltowy łącznik w gminie Łomża

  • 28.11.2019, 01:23 (aktualizacja 28.11.2019, 10:56)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Asfaltowy łącznik w gminie Łomża
Kończymy tu w ten sposób pierwszą z 12 inwestycji, na jakie uzyskaliśmy dofinansowanie z nowego instrumentu, jakim jest Fundusz Dróg Samorządowych – podkreślił Lech Szabłowski, starosta łomżyński. Biało – czerwoną wstęgę na drodze łączącej Konarzyce z Łochtynowem przeciął wspólnie m. in. z Markiem Olbrysiem, Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego, Piotrem Kłysem, wójtem gminy Łomża oraz przedstawicielami samorządów, wykonawcy zadania.

- Będę mówił krótko, ponieważ akurat w tej inwestycji Urząd Marszałkowski nie ma udziału finansowego, ale jestem nią żywotnie zainteresowany. Dzięki dobrej komunikacji będzie się tu osiedlać wielu – mam nadzieję – młodych ludzi, a to będzie oznaczało rozwój nie tylko Konarzyc, ale także Łomży i całej Ziemi Łomżyńskiej. Kolejna droga dobrej jakości powinna także przynieść  poprawę bezpieczeństwa ruchu. To ważne, bo mamy drogi coraz lepsze, ale osób poszkodowanych w wypadkach nadal zbyt dużo. Mieliśmy właśnie pierwsze czytanie projektu budżetu województwa na przyszły tok. Inwestycje drogowe stanowią w nim największą pozycję. Ciszę się, że wśród zadań jest przebudowa drogi Łomża – Mężenin z połączeniem z ekspresową S8. W powiecie łomżyńskim jeszcze w tym roku powinny być oddane do dyspozycji kierowców obwodnice Konarzyc oraz Kupisk. Zapewniam, że wiele dobrego  będzie się na drogach wojewódzkich działo – powiedział Marek Olbryś.

Jak podkreślił starosta Lech Marek Szabłowski, otwarcie drogi Konarzyce – Łochtynowo to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu i podróżujących jego drogami

- Ta droga to formalnie fragment ulicy Młynarskiej w Konarzycach, ale tak naprawdę to łącznik między drogą wojewódzką nr 677 i drogą krajową nr 61, jak i kluczowymi drogami w Łomży. Będzie stanowiła swego rodzaju mikroobwodnicę zachodnią miasta. Zapewni „rezerwę” komunikacyjną w razie jakichś wydarzeń na tych ważnych szlakach. Dla mieszkańców budujących się tu nowych osiedli to długo oczekiwane udogodnienie, poprawa jakości życia – powiedział starosta.

Jak dodał, jest to pierwsze w powiecie uroczyste zakończenie inwestycji z udziałem Funduszu Dróg Samorządowych. Łomżyńskie Starostwo otrzymało na 12 zadań dofinansowanie w wysokości 15,5 miliona złotych, a w kolejnym przygotowało wnioski na przedsięwzięcia o wartości 20 mln.    

- Samorządy na takie wsparcie czekały od wielu, wielu lat. Dziękuję parlamentarzystom, rządowi, wojewodzie za ten nowy instrument i wsparcie, a marszałkowi za plany ważnych dla powiatu inwestycji drogowych – uzupełnił Lech Marek Szabłowski.

Do zamiany nieprzejezdnej po deszczach „gruntówki” w wygodny asfaltowy szlak dołożył się znacząco także samorząd gminy wiejskiej Łomża.

- Każda inwestycja zakończona powoduje, że możemy się z tymi budowami przemieszczać gdzie indziej. To, co stworzone, pozostanie. To droga nie tylko dla mieszkańców obu miejscowości, ale dla całej Ziemi Łomżyńskiej – stwierdził wójt Piotr Kłys.

O szczegółach nowego szlaku mówił Krzysztof Święcki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży. Rozbudowa drogi powiatowej nr 1948 B, czyli ulicy Młynarskiej w Konarzycach, była kontynuacją zadania rozpoczętego w 2016 roku. Jej zamknięty właśnie etap kosztował blisko 1,7 miliona złotych. Złożyły się na tę kwotę przeszło 753 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych oraz niemal równe wkłady samorządów powiatu łomżyńskiego (ponad 477,5 tys.) oraz gminy Łomża (463,5 tys.).

- Powstała droga o szerokości 5,5 metra ze żwirowymi poboczami, przewidziana na obciążenie ruchem średnim, z nawierzchnią bitumiczną o grubości 12 centymetrów oraz m. in. zjazdami na posesje, odwodnieniem z drenażem francuskim, przebudowane zostały sieci teletechniczne – poinformował dyrektor Krzysztof Święcki.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe