Studenci PWSIiP rejestrują

  • 29.11.2019, 17:20
  • Tylko dobre informacje
Studenci PWSIiP rejestrują
Są zdolni, ambitni, pomimo codziennych obowiązków znajdują czas na niesienie dobra – tacy są żacy, którzy tworzą ogólnopolską społeczność HELPERS’ GENERATION. W ich gronie są studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, którzy od 2013 roku rejestrują potencjalnych dawców szpiku kostnego. Od 2. do 8. grudnia w całym kraju, w tym w PWSIiP (ul. Akademicka 1, ul. Akademicka 14, Dom Studenta "Rubikon" przy ulicy Wiejskiej 16A), będzie prowadzona akcja rejestracji do bazy Fundacji DKMS.

W ubiegłorocznej, zimowej edycji projektu HELPERS’ GENERATION udział wzięło 40 uczelni, na których 70 studenckich liderów koordynowało akcje rejestracji. Efekt? Do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyły 5 662 osoby. Do tegorocznej, XI edycji projektu zgłosiło się aż 57 uczelni z całego kraju, wyłoniono 92 studenckich liderów, którzy razem z wolontariuszami od 2. do 8. grudnia przeprowadzą rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

Jedną z liderek tegorocznej edycji HELPERS’ GENERATION jest Julia Mastalerz, studenta pierwszego roku Filologii angielskiej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Moja współpraca z Fundacją zaczęła się w dniu 18. urodzin, kiedy wysłałam pakiet rejestracyjny. Już wtedy wiedziałam, że chcę pomóc chorym pacjentom. W swoim liceum zorganizowała akcję "Komórkomania", która spotkała się z bardzo przyjaznym odbiorem. Już w pierwszym tygodniu studiów wysłałam zgłoszenie do Helpers' Generation. Chcę szerzyć ideę dawstwa komórek macierzystych i szpiku, ponieważ ludzie na świecie powinni sobie pomagać. Liczę, że dzięki tej akcji kolejni chorzy znajdą swojego "bliźniaka genetycznego" i będą cieszyć się zdrowiem przez wiele lat – mówi Julia Mastalerz z PWSIiP. – Mam cichą nadzieję, że mój "bliźniak genetyczny" będzie zdrowy, ale pragnę go zapewnić, że jeżeli zajdzie taka potrzeba może na mnie liczyć, kimkolwiek jest i z skądkolwiek pochodzi – dodaje studentka .

 

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży nie mniej niż 50 kg, ale też nie zmaga się z otyłością. Wystarczy przyjść na organizowaną przez studentów akcję na uczelni, wypełnić formularz rejestracyjny, pobrać samodzielny wymaz z wewnętrznej strony policzka – za pomocą specjalnej pałeczki – i oddać gotowy pakiet osobie, która przeprowadza rejestrację.

 

Projekt HELPERS’ GENERATION to realna pomoc dla chorych na nowotwory krwi, co potwierdzają statystyki. Dzięki działaniom studentów z całego kraju, na przestrzeni ostatnich 6 lat, 750 osób dało szansę na życie tym, dla których przeszczepienie było często jedyną nadzieją. To jest akcja, którą organizujemy lokalnie, w Polsce, ale projekt ma wydźwięk globalny. Wśród osób, które otrzymały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy zarejestrowanego w ramach HELPERS’ GENERATION, byli nie tylko Pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak duży zasięg ma ten projekt i jak wielką moc – studenci – mówi Alicja Cichońska, koordynatorka Projektu HELPERS’ GENERATION z Fundacji DKMS.

 

Studencki projekt prowadzony od 2013 roku przez Fundację DKMS to nie tylko pomoc dla chorych, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku, ale i szansa dla młodych ludzi na zdobycie cennych umiejętności. Studenccy liderzy uczą się zarządzania zespołem, organizowania wydarzeń, współpracy z organizacją pożytku publicznego.

Żacy z PWSIiP od 2013 roku zarejestrowali w bazie potencjalnych dawców szpiku ponad 600 osób, z czego 7 osób oddało szpik kostny.

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe