Pierwszy rok zarządu

  • 13.12.2019, 07:16 (aktualizacja 13.12.2019, 07:21)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Pierwszy rok zarządu Wrota Podlasia
Samorządowe wybory, które odbyły się jesienią ubiegłego roku, przyniosły zmianę układu sił w samorządzie województwa. Po kadencjach rządów koalicji Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym większość mandatów w Sejmiku zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

Konsekwencją stało się powołanie zarządu województwa złożonego wyłącznie z przedstawicieli PiS, a zarazem niemal wyłącznie debiutantów na tym szczeblu władzy. Wyjątek to Marek Olbryś z Łomży, który już w przeszłości był wicemarszałkiem. Taką też funkcję sprawuje obecnie. Na podsumowanie roku pracy nowego zarządu z dziennikarzami spotkali się w Białymstoku marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządy Wiesława Burnos i Marek Malinowski. W konferencji prasowej nie brał udziału wicemarszałek Stanisław Derehajło.  

Jak relacjonuje portal Wrota Podlasia, przyspieszenie realizacji zadań z Regionalnego Programu Operacyjnego, rozpoczęcie ważnych inwestycji czy organizacja wyjątkowych wydarzeń promocyjnych - to tylko część wydarzeń, które władze regionu uznają za sukcesy w pierwszym roku pracy.

Po obejrzeniu krótkiego materiału podsumowującego najważniejsze dokonania zarządu w przeciągu minionych 12 miesięcy głos zabrał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- To zaszczyt, ale i duża odpowiedzialność pracować dla województwa podlaskiego. Za nami rok pracy i jak zawsze w grupie ludzi pojawiają się różnice zdań, ale doskonale się uzupełniamy.

Każdy z członków zarządu przybliżył dokonania w dziedzinach, którymi się zajmują.

Marszałek Artur Kosicki skupił się na przyspieszeniu tempa realizacji RPOWP, kulturze, promocji regionu oraz współpracy zagranicznej. Wśród największych sukcesów wskazał m.in. zdecydowany wzrost kontraktacji oraz płatności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Prowadzone są również intensywne prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. Dokument będzie podstawą m.in. do programowania nowego RPO i wykorzystania środków z budżetów pastwa i województwa.

Zarząd w pierwszym roku swojej pracy postawił również na promocję regionu. Organizacja takich wydarzeń jak Disco Pod Gwiazdami, Letnia Trasa Dwójki w Łomży, nawiązanie współpracy z klubami oraz sportowcami, promującymi markę Podlaskie, uruchomienie portalu podlaskie.eu czy uczynienie z naszego regionu bohatera odcinka serialu Rodzinka.pl nagrywanego w województwie podlaskim - te wszystkie działania przyczyniły się do popularyzacji walorów regionu w skali całego kraju.

Marszałek Kosicki podkreślił również, że udało się znacząco zwiększyć środki na kulturę (o 43% w porównaniu z budżetem przygotowanym przez poprzedni zarząd), a także wypracować stanowisko dotyczące włączenia do sieci TEN-T trasy Białystok-Kuźnica oraz nawiązać niezwykle istotne dla rozwoju województwa kontakty zagraniczne, m.in. z Republiką Serbską Bośni i Hercegowiny.

Infrastruktura drogowa kluczem do rozwoju województwa

- Nasze województwo zawsze stawiało na rozwój dróg. Od lat jesteśmy w czołówce w skali całego kraju i w tym roku również wiele kwestii zadziałało na plus - rozpoczął swoją część prezentacji wicemarszałek Marek Olbryś.

Budowa wiaduktu w Sokółce oraz budowa dróg wojewódzkich 664 (Lipsk - granica państwa) i 678 (Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie) - to kluczowe inwestycje drogowe rozpoczęte w minionym roku. Łącznie ze środków unijnych pozyskano ponad 489 mln zł, z budżetu państwa 96,5 mln zł, a województwa 39,2 mln zł.

W porównaniu do poprzedniego budżetu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymały o 340% więcej środków na swoją działalność. Jak zaznaczał wicemarszałek Marek Olbryś strażacy OSP najszybciej docierają na miejsce zagrożenia, więc jest to dla mieszkańców województwa niezwykle istotna kwestia.

60% więcej środków na ochronę zdrowia

Podczas ostatniego roku zarząd województwa przeznaczył na ochronę zdrowia 90 mln zł. To o 60% więcej niż w poprzednim budżecie. - Najwięcej środków przeznaczyliśmy na inwestycje oraz zakup nowoczesnego sprzętu aparatury medycznej - podkreślał Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia, edukację, sport i turystkę.

Środki zostały przekazane m.in. na wyremontowanie oddziału neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego oraz na modernizację Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

Zwiększono również wydatki na edukację (o 6%) i sport (o 12%) oraz wręczono 190 nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia sportowe.

Rolnictwo, geodezja i inwestycje

W zastępstwie nieobecnego wicemarszałka Stanisława Derehajły kwestię rolnictwa podsumowała Wiesława Burnos, członek zarządu. Przekazano ponad 30 mln zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla 21 gmin na inwestycje wodno-ściekowe oraz ponad 633 tys. zł dotacji dla 45 gmin w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego.

Zarząd skupił się na także na przedsięwzięciach popularyzujących pszczelarstwo (zakładanie przyszkolnych pasiek, konkurs wiedzy o pszczelarstwie, wydruk kalendarzy z pracami dzieci biorących udział w konkursie plastycznym dla dzieci „Na ratunek ginącym pszczołom” ).

Wiesława Burnos zaprezentowała również działalność w departamentach inwestycji oraz geodezji. - W tym roku mamy najwięcej pieniędzy na założenie gruntów, a także nawiązaliśmy współpracę z Ministerstwem Rolnictwa przy tworzeniu aktów prawnych.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe